Ako lacno precestovať Indonéziu

Ahojte priatelia !

Ako už asi viete, cestovanie a kamerovanie sa stalo mojou najväčšou vášňou. Rada by som sa s vami delila o rady a triky ako precestovať aj tie najexotickejšie a najdrahšie miesta na svete (ak sa mi to podarí : D) za lacný peniaz, ale aj ako sa pri tom neukrátiť o zážitky a istú dávku komfortu (napr. neumrieť pri tom od hladu). Občas, keď ma kopne múza do hlavy, tak snáď vám dodám trošku odvahy alebo nejakej tej inšpirácie. Plánujem vám ukázať aj niečo z môjho kamerovania – techniku, spôsoby natáčania ale aj strihu v profesionálnom programe. Bude sa na čo tešiť, tak nezabudnite potom na odber môjho blogu TU:

stranka

Keďže ste ma všetci zasypali otázkami typu „čo“, „kde“ a „ako“, rozhodla som sa pre vás vytvárať jednotlivé návody, ako lacno precestovať svet.  Tento post je venovaný Indonézii, a ak sa všetko podarí a vrátim sa zdravá a živá z najbližšej cesty, tak vám čoskoro prezradím ako precestovať aj Maldivy a Srí Lanku bez miliónov na účte. Tak poďme na to…poďme si plniť sny : )

Pred cestou…

Letenka

Základom lacného cestovania, už asi ako viete, je lacná letenka. A keďže Indonézia a Malajzia sú každým mesiacom lacnejšie a dostupnejšie, existuje niekoľko možností. My sme si kúpili spiatočnú letenku 6 mesiacov vopred z Budapešti do Kuala Lumpur s prestupom v Istanbule cez Turkish Airlines za 440 € (ale videla som ich už od 380€). A musím povedať, Turkish sú top! – za tak neuveriteľne nízku sumu bolo o nás postarané ako o kráľov – jedlo bolo ako z reštaurácie, človek si mohol dokonca vybrať aj z bohatého MENU, dostali sme deku, vankúšik, horúci uterák, papučky a kozmetiku na umytie..mali sme na výber dobrú hudbu aj filmy…bola naozaj radosť cestovať 2 + 10 hod. v takomto pohodlíčku : ) Aké sú teda varianty?

4

Letenky do Indonézie/Malajzie vyhľadávajte z letísk ako Budapešť (najlacnejšie), Praha alebo Viedeň s príletom do Kuala Lumpur (najlacnejšie), Jakarta alebo Denpasar (Bali) a to na portáloch:

    • skyscanner.net

    • cestujlevne.com

    • skypicker.com

    • momondo.com

POZOR! Neodporúčam vám kupovať letenky priamo cez tieto portály, keďže sa tam čím ďalej tým viac objavujú nie moc spoľahlivé „Tretie strany“ (napr. Travelgenio, Airtickets…), ktoré ponúkajú možno o desiatky  EUR lacnejšie letenky, ale záruka, že všetko prebehne v poriadku a že dostanete letenku, je nižšia. Cez portály letenky len vyhľadávam, kupujem ich priamo cez letecké spoločnosti. Ak je však rozdiel veľmi vysoký a chcete to risknúť, najprv si dajte sprostredkovateľa do googlu a preštudujte si recenzie a potom už len dúfajte : D

Ak ste flexibilnejší a nemáte čas dennodenne lustrovať internet, odporúčam vám liknuť na facebooku tieto stránky a nastaviť si vpravo hore ich notifikácie, aby vám už žiadna letenka neušla : ) Ide však väčšinou o akcie, ktoré prídu a odídu – musíte mať teda už vopred na účte peniaze aj svojho cestovateľského partnera/ov, neváhať a kupovať. Ale prosím neurobte takú istú chybu ako som urobila teraz ja s letenkami na Srí Lanku – kupujte letenky výhradne na SVOJU kreditnú/debetnú kartu, ktorú si potom zoberiete so sebou na cestu – stane sa (hlavne, keď cestujete do krajín ako je Indonézia, Malajzia, Srí Lanka, Pakistán, India), že vás budú chcieť identifikovať a ak to nebude vaša karta (a nebudete mať všetky doklady, na ktoré si len spomeniete) môžu zamietnuť vstup na palubu, pokiaľ si teda letenky nekúpite ZNOVA priamo na mieste za nehoráznu sumu..a to by sme nechceli, všakže : D Stránky, ktoré odporúčam sú:

   •  Letenky za babku

   •  JAKnaLetenky.cz

   •  Cestujlevne.com

   •  Honzovy letenky

   •  Zaletsi.cz

   •  Kadetade – Letom svetom za pár eur

    Flying Banana – cestuj za pár šupiek

POZOR! Akcie sú občas veľmi lákavé, ale než prepadnete úplnemu nadšeniu, pozrite si obdobie sucha a dažďov danej krajiny. Predsa len, vždy je dôvod prečo tie „akcie“ existujú – tak nech tam potom nemáte tajfúny 🙂 Ďalej pozor na chybné tarify. Nie každá letecká spoločnosť vám ich uzná a tiež portály, cez ktoré sa letenky kupujú, nemajú vždy rezerváciu automatizovanú, takže sa môže stať, že nestihne prebehnúť registrácia, letecká spoločnosť opraví medzitým chybu a letenky vám jednoducho „ujdú“ pred očami.

Väčšinou platí, že čím skôr kúpite, tým je to lacnejšie a hlavne komfortnejšie – v lietadle je veľa voľných miest a ceny leteniek sa nemenia tak radikálne – takže, ak idete partia ľudí, máte relatívne čas na rozmyslenie a nestane sa vám, že traja si kúpia letenku za 400 € a jednému sa ujde cena za príjemných 700 € : D Odporúčam 6 až 3 mesiacov vopred.

Na prepravu medzi ostrovmi sme využili:

Lety sa pohybovali okolo cca. 30-34€ (raz sme platili 94 €), čo vychádza často lacnejšie než autom po súši a musím povedať, že je to aj bezpečnejšie 😀  Vyhľadávajte cez spomenuté portály a kupujte opäť priamo cez leteckú spoločnosť. Vyhnite sa Lion Air – nespoľahlivosť, nižšia povolená hmotnosť batožiny, meškania a komplikovanosť pri kúpe letenky.

Ako ale kúpiť letenku najlacnejšie do celého sveta budem rozoberať podrobnejšie v inom článku 🙂

Počasie

Joj, koľko ľudí sa mi smialo, keď som sa do pŕs bila, že v Indonézii je v lete obdobie sucha…a ono naozaj je! Aj to je ďalší dôvod prečo sme my, ako študenti, zvolili práve túto krajinu. Pred kúpou letenky je teda dobre si ešte preštudovať, kedy sa oplatí a neoplatí Indonéziu navštíviť napr. na Lonelyplanet.com alebo mám rada aj túto milú stránku: selectiveasia.com

Obdobie sucha je v Indonézii od mája do septembra.  Síce je veľmi malá šanca, že vám zaprší, príroda ale nie je tak krásne zelená. Obdobie dažďov trvá od októbra do konca apríla. Nie je však na škodu zažiť aj nejaký osviežujúci dážď, lacné ceny alebo vidieť spomínanú zelenú – odporúčam preto vycestovať buď na konci alebo začiatku obdobia dažďov.

Očkovanie alebo – zomriem na maláriu?!

Ďalší cestovateľský mýtus a výplod médii. Nie, nezomriete na maláriu. Ja som za celý mesiac stretla asi štyri komáre aj to dva z nich na záchode (ale vážne, na záchode ich vždy bolo najviac ! :D). Takže odporúčania vášho lekára, že si musíte kúpiť antimalariká a užívať ich ako prevenciuzvážte.  Podľa môjho názoru, je to totiž to najväčšie svinstvo, ktoré si do tela môžete dať – nie len, že vám to môže narušiť váš organizmus ale aj kompletne znepríjemniť vašu cestu (kamarát mal záchvaty, depresie, halucinácie a hnačky), ale hlavne, vôbec vám to nemusí účinkovať. Typy malárie, ktoré komáre prenášajú neustále mutujú. Ak aj náhodou maláriu dostanete, tak by vám užívané lieky samozrejme nijak nepomohli a museli by ste okamžite vyhľadať pomoc lekára. Odporúčam si buď kúpiť nejaké kvalitnejšie antimalariká (pre samotnú liečbu, nie ako prevenciu!) na Slovensku (určite ale nie Lariam) alebo radšej kúpiť priamo v lekárni v Indonézii – predsa len, oni vedia, čo je najlepšie 🙂 Nezabudnite tiež vyberať ubytovania so sieťkami, na kvalitné repelenty s vyššou koncentráciou látky DEET (napr. Predátor) a vhodné oblečenie (najmä tesne pred a po západe slnka).

Očkovania sa tiež odporúčajú rôzne – niektorí cestovatelia sa očkujú, niektorí nie. My sme mali Žltačku A, B, tetanus a brušný týfus. Ak nemáte B-čko, choďte čo najskôr za lekárom – pichajú sa totiž tri injekcie (každá v hodnote asi cc 16 €) vo veľkých časových intervaloch (1: 6 : 1 mesiac). Dbajte najmä na tetanus – ak sa poraníte, poškrabete, alebo vás uhryzne opica (čo je pravdepodobné) – infekcia je na svete a vy musíte okamžite bežať za lekárom. Či sa ale dáte zaočkovať je len a len na vás, treba sa poradiť s lekárom a na internete v rôznych komunitách/fórach.

Poistenie

Je nesmierne dôležité – preto si dobre uvážte, ktoré sa vám hodí najviac. My sme s babami zvolili celoročné poistenie u Generali, keďže počas roka máme tých výletov viac a tak či tak nás to takto vyjde najlacnejšie (cca. 44 €). Iní cestovatelia odporúčajú aj: BNP Paribas Cardif, stránka: bnpparibascardif.sk.

Dobrá batožina a čo si zbaliť

Častokrát ste sa ma pýtali, či som si brala kufor. Na kufre zabudnite! : D kufre zabíjajú flexibilitu a stanú sa len príťažou. Tento štýl cestovania je čistý „backpacking“. Batoh je preto veľmi dôležitý – dajte si záležať na jeho kvalite (nepremokavosti, neprefúkavosti, nosnosti, vreckách, objeme, konštrukcii na chrbát). Viacerí cestovatelia mi odporúčili: Osprey Packs Exos Backpack, kúpiť sa dá na Amazone a pri akomkoľvek poškodení vám ho opravia zdarma.

33a
Na sopku Bromo sa ale poriadne obleč ! Teplota ide po nulu a ja som tam skoro zamrzla, kým vyšlo slnko.

Netreba vám nič špeciálneho, dokonca aj zástrčky majú „európske“. Nezabudnite však na šatku na tvár, dlhé gate a sukňu – kvôli islamu, hinduizmu ale aj komárom 😀 a teplé oblečenie ak pôjdete na východ slnka ponad sopku Bromo – keď som na internete videla, že ľudia na sopku nosia čiapky a rukavice, tak som sa zasmiala, že však my nie sme žiadne padavky…no nemala som ďaleko od toho aby som si jednu kúpila aj ja : D = nepodceňujte to !

Je to bezpečné, nezabijú ma tam?

Indonézia je veľmi bezpečná krajina, dokonca sa odporúča aj pre solo-female cestovateľky. A musím povedať, že som sa tam cítila oveľa bezpečnejšie ako v Bratislave. Ľudia sú úžasní, milí, nápomocní – nebojte sa ich dobrosrdečnosti. Najprv to môže byť pre vás šok a čakáte, čo bude človek chcieť na oplátku alebo že má nejaké nekalé skryté úmysly, oni však veria na karmu a aj sa tým riadia v bežnom živote. Nebuďte ale príliš dôverčiví, nemusí sa vám to občas vyplatiť, napr. v podobe nejakej krádeže (ako všade inde na svete). Nie sú to však žiadni ľudožrúti, ktorí vás zjedia niekde na polceste, ako ma varovali moji známi : D

Sopka síce občas vybuchne (aj nám vybuchla – je to bežný jav, nevyzerá to ako vo filme), a áno bol teroristický útok na Bali, ale to nech vás neodradí, stať sa môže čokoľvek a kedykoľvek, bez ohľadu na krajinu. Nám sa napríklad všetky negatívne a nebezpečné veci začali diať až v Európe, po návrate domov.

Naša trasa

Mapa

Trasu som zostavila podľa leteniek a miest, ktoré sme chceli navštíviť. Strávili sme tam 23 dní. Najlacnejšie bolo zaletieť do Kuala Lumpur (Malajzie) a odtiaľ sa presúvať lietadlami z ostrova na ostrov za cca. 30/100 €.

Začali sme teda v Kuala Lumpur, lietadlom sa presunuli na ostrov Jáva, do mesta Yogyakarta. Odtiaľ sme šli transferom na aktívnu sopku Bromo (12/13 hod za cca. 15/20  €). Kúsok od sopky je mestečko Surabaya, z ktorého sme leteli na Bali. Z Bali sa za 3 € dostanete trajektom (4/5 hod) alebo 30 €  súkromnou loďou (1/2 hod) na ostrov Lombok – lístky sa dajú kúpiť na mieste v prístave (neverte však vyhláseniam, že loď už odišla : D). Na 1 deň sme odbehli aj na susedný ostrovček Gili Meno (20 min loďkou za 1 €).

A z Lomboku sme potom podnikli 5 dňovú plavbu na Komodo, ktorú odporúčam najviac na svete – TOP zážitok, objednávajte min. mesiac vopred na tejto stránke: peramatour.com . Vtedy platíte vopred len 20 %, ak neskôr tak 100% (je to bezpečné, dajú vám voucher a dokonca aj faktúru, najlepšie to je spraviť cez PayPall) – všetky potrebné informácie o plavbe na Komodo nájdeš TU! 🙂

Čo by ste mali vedieť

Víza už pre Slovákov a Čechov zrušili! Takže máte 30-dňový pobyt zdarma. Ak by ste ale chceli 60 dňové víza, musíte o ne vopred požiadať, čo vás bohužiaľ vyjde 50 €.

Časový posun je 6 hodín v lete a v zime je to 5 hod. Prvé 2 dni budete úplne zabití, takže ak máte naplánované nejaké veľké výlety na tieto dni, tak na to zabudnite 😀

Západ slnka býva už o 18.00 a potom sa veľmi rýchlo zotmie, takže deň je dosť krátky :/ Človek musí skôr vstať, ak chce čo to stihnúť počas dňa.

V Indonézii prevláda najmä islam (Lombok, Jáva) ale aj hinduizmus (Bali) – treba sa tomu patrične prispôsobiť.  Netreba sa však nejak strachovať, Indonézia v tomto smere nie je tak striktná a konzervatívna ako napr. arabské štáty.

Mena –  cca. 1 € = 14 923 IDR (Indonézskych Rupií) – konečne sa stanete milionármi ! 😀 Zmenárne nájdete na každom rohu, ale bankomatov sme už videli pomenej. Je asi lepšie si vopred vybrať viac peňazí v hotovosti a časť zmeniť najprv na letisku a zvyšok hocikde v meste.

Sim karta – kúpte si ju, ináč prevoláte aj gate ! Simka je veľmi lacná. My sme boli sprosté/lenivé a nekúpili si ju, takže nás hovory do zahraničia aj v krajine vyšli cca. 4 €/ 1 min !

Opice ! Drzé malé opice. Hryzú, kopú, kradnú – zabudnite na jemné stvorenia, sú to malé beštie.

Nejazdite na slonoch ! Slony majú veľmi slabý chrbát, takže je to pre nich bolestivé, nehovoriac o parkoch, ktoré ich zdierajú z kože alebo aj týrajú, aby na nich zarobili. O tomto a našej skúsenosti budem písať podrobnejší článok.

Zjednávať, zjednávať, zjednávať.  S cenou sa tak dostanete niekedy na polovicu : ) Ak nie, môžte dopadnúť ako moje kamarátky, ktoré si úspešne kúpili pohľadnice za 10 € 😀 Mali ste vidieť potom ich výraz, keď si to uvedomili a môj, keď som sa na tom zabávala. Časom sme sa ale stali profíkmi a naučili sa povedať rázne nie asi ako Paľo Habera v Superstar.

Motorkou na Jáve jazdite len ak máte „gule“. Nehody sú tam časté a doprava je fakt šialená. Skončiť v nemocnici tam nechcete, verte mi 😀 Ak si slabší šofér, zváž motorky aj na ostrove Bali – ja som si tam netrúfla 🙂

Pozor na medúzy! Celý život som mala panický strach z pavúkov. Teraz mám strach z medúz 😀 Na ostrove Lombok ma napadol celý závoj a skončila som na pláži v mukách, paralyzovaná, nemohla som polapiť dych. Keby nebolo domácich a ich zázračnej byliny, tak asi letím do nemocnice. Ak sa to stane aj vám, poranené miesto si pošúchajte pieskom a nie morskou vodou, ako som to bohužiaľ urobila ja 😀

Traja najväčší žrúti…

Ubytovanie

Ceny ubytovania v Indonézii sú neuveriteľne nízke. Za celý 23 dňový pobyt som zaplatila len 109 € ! (Toľko ma vyšli 4 noci v Taliansku).  Vyberajte si výhradne také, ktoré majú v cene aj raňajky a požičovňu motoriek – zase len ušetrite čas aj peniaze. Ceny, ktoré som akceptovala sa pohybovali od 5 € do 12 €.  Ubytovanie si môžte zajednať vopred (s  tým, že ale zaplatíte tam – väčšinou) alebo až na mieste – je to na vás, záleží to od toho, čo vám vyhovuje. Mne by sa osobne s tými sto kilovými batohmi v tom teple hľadať narýchlo ubytovanie nechcelo : D

Preto sme si vopred zajednali za perfektné ceny zaujímavé ubytovania – napr. aj priamo pri sopke krátera, bungalow, kde nám chodil všetok hmyz sveta (fotka hore), ale aj pekný hotelík za 8 € /noc (fotka dole) 😀

116a

Odporúčam tieto stránky:

 • Booking.com – najlepší výber, ceny aj služby; ešte som s nimi nikdy nemala problém
 • Agoda.com – iba keď nenájdem nič na bookingu; využila som napr. na ubytovanie pri sopke Bromo
 • Couchsurfing.com – zdarma, spoznáte domácich a kultúru, stačí sa prihlásiť : )
 • Airbnb.com –  krásne a komfortné ubytovanie

V ďalších článkoch, kde budem postupne rozoberať jednotlivé ostrovy pripojím aj tipy na konkrétne ubytovania : )

Transport

Tak ako ubytovanie aj presuny vás nevyjdu draho.  Jazdite ako domáci, plaťte ako domáci – navyše je to aj zábavnejšie! Využívali sme miestne kone, transfery, autobusy, taxíky, loďky, trajekt, jeep, lietadlá ale najviac som si zamilovala motorkyŠoférovať motorky sme si nedovolili na Jáve ani na Bali, to bola čistá smrť…ale Lombok bola iná káva…oveľa prázdnejšie cesty…a ešte aké cesty (fotka nižšie) !!! Také nemáme ani na Slovensku : D takže sme si ich objednali na celý deň, čo nás prosím pekne na osobu vyšlo 2,8 € aj s benzínom

Dbajte však na to, nech má auto/motorka potrebné vybavenie (napr. prilbu), poistenie (v prípade nehody) a skontroluje stav vozidla pred cestou spolu s prenajímateľom – urobte si nejaký záznam. Môže sa nájsť nejaký špekulant, ktorý by vašu nepozornosť mohol využiť. Preto si aj zistite, kde si motorku/auto požičať – najlepšie vždy v samotnom ubytovaní, preto hľadajte také, ktoré ponúka aj túto službu! (je to bezpečnejšie, keďže zlá reklama na bookingu alebo sociálnych médiách je pre nich veľké mínus).

Orientovali sme sa tak, že sme sa neorientovali 😀 stratili sme sa vždy tak 50x, takže sme zastavovali a pýtali sa ľudí. A potom sme sa snažili spojazdniť off-line mapy. Občas fungovali, občas nie – takže ak máte smartphone,  odporúčam si ich stiahnuť do mobilu – je to lepšie ako stratiť sa každých 7 kilometrov!

Ak sa bojíte alebo neviete šoférovať, na internete mi odporúčali buď sa niekoho spýtať, či vás nezoberie alebo postávať pri ceste a čakať, kým zastaví nejaký domáci (auto/motorka) a dohodnúť sa na shared-ride (cena sa bude odrážať od vašich vyjednávačských schopností). Taxíky odporúčam iba v prípade, že idete partia ľudí a robíte si výlet na celý deň, inak vás to môže vyjsť celkom draho a hlavne na Bali – najlacnejšie sú ale tkz. „modré taxíky„, majú totiž pevnú taxu a vyšlo nás to vždy lacnejšie ako keď sme sa hodiny naťahovali s nejakým špekulantom 😀 Paradoxne, najlacnejšie taxíky sme vychytali v Kuala Lumpur – za 150 km sme zaplatili štyria cca 18 €, čo znamená 4,5 € na os. Inak sa všade lacno dostanete autobusmi, loďkami alebo vlakmi – treba sa informovať na mieste.

Strava

Vyberajte si miesta, kde je čo najviac domácich – to je dobré znamenie, že je jedlo chutné a lacné. Domáce trhy a stánky vás vyjdu najlacnejšie, ale ani reštaurácie nás nezruinovali. Ja som sa prepchávala ako také malé prasiatko : )

 

Medzi moje najobľúbenejšie pochúťky patrili domáce palacinky s kokosovým mliečkom (fotka hore), zelené guličky z palacinkového cesta posypané kokosom (názov som zabudla), Chicken Satay (kuracinka na špajdli s orechovou omáčkou), Gado Gado (mix všetkého – stále neviem čo to je 😀 ), Nasi Goreng (opražená ryža) a Miu Goreng (opražená cestovina s mäsom).

Ceny v obchode boli o dosť lacnejšie ako u nás na Slovensku, ale našli sa aj komodity, za ktoré by ste si priplatili, napr. za pivo.

Na porovnanie cien (reštaurácie):

 • Jáva – klasická večera 0,80 €
 • Bali – klasická večera 2 €
 • Lombok – klasická večera 3 €

Ceny a rozpočet…

Pred cestou si pozrite túto stránku, kde si môžete zistiť, koľko čo stojí (približné náklady na život): numbeo.com

Letenky, transfery, lode

 • Budapešť – Kuala Lumpur (let) = 440 €
 • Kuala Lumpur – Yogyakarta (let) = 34 €
 • Yogyakarta – Bromo (transfer) = 15 €
 • Surabaya – Bali (let) = 30 €
 • Bali – Lombok (trajekt) = 3 €
 • Lombok – Gili Meno – Lombok (domáca loďka – spiatočná) = 2  €
 • Lombok – 2 dni/1 os. prenájom motorky aj s benzínom = 5,60 €
 • Lombok – Bali (trajekt) = 3 €
 • Bali – Kuala Lumpur (let) = 94 €  …………………………………………………….dohromady, doprava = 626,60 €

Ubytovanie

 • 18 z /22 nocí = 109 € ( 4 noci boli v cene plavby) ………………………………..dohromady, ubytovanie = 109 €

Plavba

 • 5 dní –  strava, ubytovanie, hygiena = 220 €
 • vstupy do národných parkov = 10 €  ……………………………………………………dohromady, plavba = 230 €

Atrakcie, zábava, chrámy, vstupy

 • Kuala Lumpur – mešita, jaskyňa Batu Cave = 0 €
 • Yogyakarta, kombo vstup na chrám Prambanan a Borobudur = 25 € (zoberte si ISIC !)
 • Bromo – jeep, exkurzia, výstup na sopku o 4 ráno = 20 €
 • Bali – slony = 50 €, rafting = 17 €,  Kecak dance = 7 €, chrámy a vodopády (6x) = 10 €, spolu = 84 €
 • Lombok – pláže = 0€, vodopády = 2€, sprievodca = 2,5 €, spolu = 4,5 €
 • Komodo – už započítané ……………………………………………………………………dohromady, atrakcie = 133, 50 €

Jedlo, suveníry, iné

 • o tomto som si záznamy nerobila, ale minula som veľa 😀 lebo som chcela, nie pretože to bolo drahé : )
 • myslím, že to bolo cca 150 € (toľko platila kamarátka), ja som minula viac – 250/300 €

SPOLU, INDONÉZIA = 1099,00 € + jedlo/suveníry/iné

 

*ak ešte viac znížite náklady na letenky, ubytovanie a stravu, výsledná suma bude až smiešna!

**keď si to porovnáte s cestovnými kanceláriami, zistíte, že za: 1) takýto výlet ani neponúkajú a za 2) som podobnú trasu našla za cca 2500-3000 €.

Tak na čo ešte čakáte?

Sleduj ma aj na facebooku: Lucia Brezianska

alebo na instagrame: Lucia Brezianska

.a ak si ešte nevidel moje video z Indonézie, tak si ho povinne pozri ! 😀 ….

Tento post bol venovaný iba všeobecným informáciám o krajine, ale chystám jednotlivé miesta rozobrať a dať vám tak podrobnejší prehľad o tom čo sa oplatí pozrieť, čomu sa radšej vyhnúť, a na čo si dávať pozor. Zatiaľ vám želám krásny večer.

S láskou ♥

Luccia

Aby ti neunikol žiaden článok, začni odoberať môj blog:

ODOBERAJ BLOG

Vlož sem svoj e-mail a raz mesačne ti pošlem návod ako si plniť sny

41 Replies to “Ako lacno precestovať Indonéziu”

 1. Waw, naozaj namakaný článok s obrovským množstvom užitočných informácií. Klobúk dole a palec hore! 🙂
  Tiež sa mi páči, že cestuješ uvedomele a nepodporuješ týranie zvierat (napr. slonov).
  Mne sa z Indonézie najviac páčilo Borneo, kde ste teraz nezavítali, tak ak pôjdete okolo, tak odporúčam. Je to také divokejšie, ale veľmi príjemné…
  A jedlo v Indonézií to je kapitola sama o sebe… tie všakovaké ovocia za príjemné ceny, mňam.

  Pokračuj v písaní, dobre sa to čita 🙂
  S pozdravom, hogy

  1. Wuau !!! Hoggy ďakujem za krásny komentár ! teba sledujem už dlho ! aaa Borneo mám v pláne…chcem navštíviť aj rôzne domorodé kmene, vidieť orangutanov…bože mam toľko plánov, že neviem či ich všetky stihnem ! 😀 Držím ti palce na ďalších cestách ! Lucka 🙂

 2. Lucka palec hore !!! Na toto som čakal :3 Niečo úžasné 🙂 Ten článok nemá chybu !!! Dúfam že sa podarí niečo také aj mne !!! Drźím palce naďalej. Choď si za svojím snom !!! 😊😊😊👌👍👍👍❤

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   Aďkooo Ďakujem !!! 🙂 za všetko podporu si fakt úžasný …Ľudia ako ty ma poháňajú ďalej…a ty si choď za svojim snom tiež ! držíím palce ♥ 🙂

 3. Vyborne citanie s kopou informacii 🙂 len tak dalej 🙂

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   Ďakujem veľmi pekne ! cením si to 🙂

 4. Tenhle článek jsem přečetla doslova jedním dechem. Když jsem poprvé narazila na tvůj instagram, řekla jsem si „tak tahle je přesně to, co znamená slovo CESTOVAT“! Ani nevíš, jak moc jsem šťastná, že sis založila blog a sdílíš s námi Tvé zkušenosti a zážitky. Mým obrovským snem je procestovat svět, ale jelikož je mi teprv 16, neměla jsem skoro vůbec žádné ponětí, co to všechno obnáší, co se musí předem zařídit a podobně. Tenhle článek mi opravdu strašně pomohl, už se nemůžu dočkat dalšího! Máš vážně můj obdiv. Moc děkuju, dodala jsi mi neskutečnou energii!
  Doufám, že nějaký článek bude i o tom, jak ses k cestování vlastně dostala a jak jsi to se svými přáteli zrealizovala, protože, vážně, tohle je úžasný! 🙂
  Přeji krásný den ♥

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   Oooo bože tak tento komenár ma zahrial pri srdcii ♥ ♥ !!! wuaaau ďakujem..ja som nečakala ani takúto odozvu od niekoho..bože naozaj si to vážim ! 🙂 Začnem makať na ďalších článkoch nech vieš kde ist a čomu sa vyhnut ! oou držim palce v plnení sna – ked to budes chciet urcite sa ti to podarí 🙂 aaaa niečo o tom ako som sa k tomu dostala najdes hore v sekcii „o mne“ to je len také v kratkosti ale 😀 ..možno sa k tomu dostanem ! a pozeram ze aj ty mas blog tak idem mrknut nan :)..krasny den aj tebe a vela stastne nalietaných kilometrov do buducnosti ! ♥ ♥ Lucka

 5. Ahoj Lucka, mna si veru svojim videom inspirovala natolko, ze v maji do Inodnezie letim aj ja s kamosmi a to som sa tak rozhodla hned po prvom pozreti, asi mesiac – dva dozadu. Takze sa velmi tesim na dalsie clanky a tipy 🙂 len tak dalej!

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   wuaaau 🙂 uzasne…to bolo aj mojim cielom a velmi ma tesi ze sa naplnuje. Prajem vam krasnu cestu po Indonezii a dufam ze na nu nezabudnete rovnako ako aj ja !..neolutujete…ďakujem za krásny komentar 🙂 ♥

 6. Super napísané, minulý rok som Indonéziu, Bali aj Gili ostrovy navštívila. Avšak leteckej spoločnosti Lion Air by som sa vôbec neobávala, letela som s nimi a všetko prebehlo úplne v poriadku a aj načas. Taktiež sa netreba báť požičať si skúter alebo motorku aj priamo na Bali, premávka je síce hustá, no bez problémov sa to dá zvládnuť. Za návštevu stojí aj Gili Trawangan.

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:
   1. brezianska.lucia@gmail.com says:

    Ďakujem 🙂 no podla toho co som si zistila o Lion Air na internete aj co mi povedlai domaci, tak mavaju caste meskania takze sa to neodporucalo hlavne pre cestovatelov kt prestupuju a maju menej casu. ked som sa snazila kupit letenky cez hocjaku kartu kreditnu/debetnu bol s tym problem a neslo to aj veeela daslim cestovatelom na internete :)..dalej maju aj mensiu povolenu hmotnost ako tie letecke spolocnosti kt. som odporucala 🙂 bola som s nimi spokojna preto som ich uviedla..ale je to na kazdeho uvazeni do coho pojde :p takze osm rada ze ste mali taku dobru skusenost 🙂 a ano ale ja nie som moc dobry sofer ja by osm sa na Bali zabila 😀 haha.. pekný večer :p

 7. ahoj , super článok . Ja sa chystám na konci mája na niečo podobné . Thajsko,Bali, Malaysia,Singapore . Chcem sa spýtať akú veľkú,ťažkú si mala batožinu ? V lietadle si si ju brávala so sebou do kabíny alebo si ju musela dávať do podpalubia ? 🙂 Ďakujem

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   Ahoj 🙂 Ďakujem ! 🙂 mala som asi cca 12 /13 kg ? ak si dobre pamatam..a vzdy sla samozrejme do podpalubia 🙂 a malu batozinu som si bravala k sebe ta mala cca do 7 kg..prajem stastnu cestu ! 🙂

   1. a kolko litrový bahot si mala ? ked si letela z Bali do Kuala Lumpur tak si letela s AirAsia a dopláca si tú 20kg batožinu do podpalubia . Funguje to ako Ryanair ? 🙂 Ďakujem

    1. brezianska.lucia@gmail.com says:

     ahoj 🙂 no vsak ako som pisala vyssie 😀 mala som 13kg batoziny co slo dole do podpalubia ale ono to bolo ako keby v cene…alebo nejakych 16 € navyse..uz si nepamatam..:) ale viem ze ked som pisala ze 34 eurova letenka tak to je uz aj s batozinou zapocitane..a ked sme sli na Bali s Garuda Indonesia (30€) to bolo to iste..to nie je ako Ryan air ze zaplat 50 € za batozinu..:) 😀 vdakabohu

     1. brezianska.lucia@gmail.com says:

      aha 😀 a mala som 60 L batoh 😀 zle som si precitala otazku prepac 😀

     2. niečo také ako víza na Bali netreba riešiť, či ?

    2. brezianska.lucia@gmail.com says:

     …za víza na 30 dní sa už neplatí 🙂

 8. Nádherne napísaný článok. Mojím snom je začať cestovať a spoznávať tieto prírodou obdarené krajiny, len stále si hovorím, že nie je čas, peniaze, ľudia, ktorí by do toho šli…a vidím, že sa to dá.
  Naozaj, veľa informáciami si ma nasýtila. 🙂

  Ďakujem, Pekný večer 🙂

  Sandra

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   joj tak to ma tešííííí, ďakujem :))) áno prekážok je veľa, ale keď naozaj niečo chceš dosiahneš to..už len musíš nájsť ludí, ktorí sú do toho rovnako zbláznení ako ty a potom to už pôjde jedna radosť..:) a pekný večer aj tebe, Lucka ♥

 9. Perfektny clanok, chystame sa na bali, takze tvoje rady som si pozorne precitala, drzim Ti palce a uz sa tesim na dalsi😉👏🏻✌🏻️

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   Ooo dakujem velmi pekne 🙂 aj O bali chystám članok tak dufam ze stihenm do vásho odchodu a ze pomoze 🙂 krasny den prajem 😉

 10. Ahoj Lucka, musim suhlasit s ostatnymi, ze blog je skutocne skvely a uzitocny….si sikovna 🙂 Ja sa chystam na Bali v juni, sice na dva tyzdne, ale lepsie ako vobec, vsakze 🙂 Nemam este presny plan, stale spekulujem co a ako, len mam na teba otazku, ze kolko vam trvala cesta z Yogyakarty k Mount Bromo a ci na Mount Bromo stacil den, alebo treba viac. Ďakujem ! 🙂

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   Ahoj Ivka, si zlata naozaj si to cením ! 🙂 kludne ak chces mozes ma kontaktovat na mojej fb stránke s trasou kludne poradím: https://www.facebook.com/lucia.brezianska/ A čo sa tyka tej cesty tak trvalo to 14 hod az hore k sopke…co bola neskutocna hroza…ale na tu cestu nikdy nezabudneme..:D a prečo uvediem v nasledujucom clanku, ktorý bude venovaný Jáve 🙂

   1. Tak na ten clanok sa uz tesim 😊 No ja si musim vybrat, ci pojdem pozriet chramy v Yogyakarte, alebo na Bromo..ale tam by som sla potom zo Surabaye.Neviem este no oboje nestihnem, kedze mam viac dni naplanovanych na bali, lomboku a gili….Co je podla teba lepsie vidiet/zazit, chramy v Yogyarte, alebo Mt.Bromo? 😀 Najlepsie asi oboje 😞☺

    1. Ďakujem velmi pekne 🙂 to ma teší…no ak mate časovú tieseň, určite nevynechajte sopku Bromo…to bola noazaj topka 🙂 chrámov bude dosť aj na Bali 😉

 11. Dominika says:

  Ahoj, skvely clanok aj video! 🙂 pozerala som Tvoje fotky na ig uz dlhsie vdaka zdielaniu na dnescestujem a som velmi rada, ze si si zalozila blog a musim povedat, ze takto skvelo napisany clanok a s tolko uzitocnymi informaciami som este asi necitala. Mojim snom je tiez cestovat a aj ked ma Asia pred tim nikdy moc nelakala, teraz je na mojom top-liste. Takze len tak dalej, tesim sa na dalsie clanky. 🙂

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   WUAU !!! ďakujem ! takéto komentáre ma vždy nakopnú aby som zas makala na ďalšom článku..veľmi ma to teší že to takto inšpiruje a aj človeku pomôže – to je mojim cieľom 🙂 držím palce na cestách a Áziu si zamiluješ…a už nebude cesty späť 😀

 12. […] Ako lacno precestovať Indonéziu […]

 13. Thank you for your forum post.Really looking forward to read more. Fantastic. Whisker

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   You are welcome ! 🙂

 14. Great post! I totally agree on everything. Don’t ride elephants at all people!!! It may be fun for you but not for them!
  I have to tell you that I always travel with a backpack, but two months ago I went for a 15-day trip to Thailand with a small cabin suitcase and it was a great choice – I could carry it with one hand, it was very very hot and thankfully I didn’t have a backpack on my back, so I was very comfortable and didn’t sweat :)))))

  I invite you to visit my travel blog and read my latest posts :))) Hope you’ll like them

  http://travelekspert.com/2016/07/best-snorkeling-spots-in-bali/

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   Yes ! Exactly…and nice tip..thanks for your lovely words..I wil definatelly check your blog ! have a nice day ♥

 15. Andrea says:

  Mozem sa spytat kde konkretne bol ten rafting a slony a ci to stalo za to?:) napriklad tie slony mi pridu strasne drahe. :O

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   No rafting bol lacny okolo 20 €….a ten bol peckovy !! a ako spomínam v článku..slony určite nie! Neodporúčam žiaden park, kde slony nežijú voľne v prírode…bolo to najväčšie sklamanie keď sme zistili ako to tam chodí…

 16. Pete Cosby says:

  Zaujimavy clanok s mnozstvom informacii, hlavne pre „cestovatelov“, ktori asi nemaju az tolko skusenosti. Indonezia je uzasna krajina a riadne riadne velka. Je tu toho strasne vela co vidiet a ako pises, ludia su fakt milunki a dobrosrdecni. Ale velmi radi sa fotia, Mister Selfie??? (: Cestujem tu poslednych 5 mesiacov a stale som videl „iba“ Sumatru a malu cast ostrova Java. Budget na mesiac mam okolo £300-350 (ubytko, transport, jedlo, viza cize vsetko okrem cestovneho poistenia a tej najdrahsej letenky z domu, kedze mojim domovom sa stal svet odlahly (: ). Ak mozem odporucit tak checkni Sumatru, je tam toho kopec co vidiet a stretol som vela solo-female travellers! Good luck a cestuj cestuj cestuj (:

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   Parada ! Super budget. A suhlas do Indonezie sa raz urcite vratim. Je toho vela co sme nestihli vidiet :))) dakujem krasne a aj tebe vela nadupanych zazitkov :))

 17. […] Ako lacno precestovať Indonéziu […]

Comments are closed.