Ako precestovať Island a užiť si ho naplno

Ahojte cestovatelia,

opäť vám prinášam jeden z tých veľkých „návodov“ na cestovanie. Tentokrát sme však bikiny vymenili za termoprádlo 😀 a vybrali sa na náš dlhoplánovaný Island, ktorý je snom aj mnohých z vás. Pevne verím, že vám tento článok pomôže pri plánovaní vašej cesty a ušetrí vám kopu času či nervov a ukáže najmä ako si užiť Island naplno

Island je krajina, ktorá má viac oviec ako ľudí a scenérie, ktoré aj po dvoch týždňoch stále vyrážajú dych. Dych ale vyrážajú aj ceny a preto je dobré vedieť „ako na to“ pred tým, než sem človek zavíta.

* všetky fotky v tomto článku sú z mojej tvorby, ak máš záujem o ich použitie, kontaktuj ma na brezianska.lucia@gmail.com *

Ako zohnať dobré letenky

Lacnejšie letenky na Island sú dnes dostupnejšie ako kedykoľvek pred tým. Človek dokáže kúpiť letenky za 40-100 € na jar, jeseň a v zime, ale:

  • musí sa presúvať väčšinou do Katowic alebo Budapešti
  • si priplatí za batožinu, lebo tieto lety bývajú skôr len s príručnou (výsledná cena je teda vždy oveľa vyššia: 100 – 200 €)
  • v zimných mesiacoch sa musí zmieriť so zavretými časťami ciest kvôli počasiu
 • bude mať menej svetla počas dňa, chladnejšie počasie ale za to vysokú šancu vidieť auroru

My sme tentokrát zvolili najmä komfort kvôli veľmi ťažkým batožinám a mali sme tiež pevné dátumy, takže sme bookli cez Pelikán priamy let z Prahy a v hlavnej sezóne za 220 € (+ 50 € za veľkú batožinu). Ďalším mojím kritériom bolo aspoň 14 dní – keď som už mala ísť do takejto drahej a krásnej krajiny, chcela som z nej vidieť čo najviac 🙂 Nevýhody takejto kúpy sú:

  • vyššia cena letenky
 • vyššie ceny na Islande
 • menšia flexibilita pri výbere ubytovania na airbnb/bookingu kvôli vyťaženosti a všeobecne malému výberu
 • veľký počet turistov
 • minimálna šanca vidieť auroru

Lacné letenky najmä v prípade flexibilného dátumu treba sledovať na FB stránkach ako sú:

Ak človek nemá flexibilný dátum, vtedy je najlepšie vyhľadávať letenky priamo na stránkach leteckých spoločností alebo týchto portáloch:

Kde objednať auto

Toto bol náš kameň úrazu. Vedeli sme že nechceme stopovať, ísť autobusom alebo zobrať nejaké auto, s ktorým by sme prešli len hlavný okruh. Tie najkrajšie veci ako je aj jazero Blahylur (hore na fotke) si jednoducho vyžadovali auto 4×4 – to bola naša podmienka. Tento rok sme to však organizačne moc nezvládli a auto sme bookovali príliš neskoro – zhruba mesiac pred odchodom – čo bol aj dôvod prečo mi doma pri prezeraní stránok navierala žila a povedala som, že kašlem na celý Island a nikam nejdem 😀 Ja nebudem platiť 2500 € za prenájom auta na 2 týždne. Taktiež sa ukázalo, že čo sa týka prenájmu auta sme šli v úplne najdrahšom období – koniec augusta a že Islanďania kvôli návalu turizmu výrazne zvýšili tento rok ceny a plánujú dvíhať ceny aj naďalej. 

Okrem ceny za auto sú tu ďalšie problémy špecifické pre Island:

  • väčšina auto požičovní chce, aby ste platili auto kreditnou kartou, ktorá musí byť na vaše meno. Kto má len tak kredit na karte od banky v hodnote 2000 – 2500 € ?
  • okrem platby kartou si väčšina z nich vyžaduje mať na karte zálohu v hodnote dvojnásobku prenájmu auta, ktorú vám zadržia na zhruba 3 týždne !
  • poväčšine chcú, aby ste zaplatili tieto horibilné sumy vopred
 • niektoré požičovne nepoisťujú pichnutie pneumatiky alebo ťukance od kamienkov – lebo sa im to jednoducho neoplatí, keďže je to bežná vec a stáva sa to skoro každému

Vzhľadom na tieto nepríjemnosti sme zvolili spomedzi tej veľkej hŕstky auto požičovní (ktoré ste mi zaslali aj vy) práve Lagoon Car Rental, stránka TU. A prečo odporúčam Lagoon Car Rental aj vám?

 • môžete platiť v hotovosti, debetnou kartou alebo kreditnou kartou
 • ak máte debetnú kartu, ktorou platíte a kreditnú kartu na doloženie (je úplne jedno aký máte kredit), nezadržia vám žiadnu zálohu; ak nemáte kreditnú kartu, tak len v tom prípade necháte priamo v kancelárii depozit v hodnote 690 €
 • platíte vopred len 20 %, zvyšok v ich kancelárii (musíte ich však kontaktovať e-mailom)
 • môžete rezerváciu zrušiť do 24 hod pred vyzdvihnutím auta zadarmo
 • dá sa u nich za dobrú cenu objednať „Bundle Insurance“ – ktorý odporúčam, je v tom kompletné poistenie vrátane pichnutia pneumatiky a ťukancov od kamienkov (nám pichla guma a pri odovzdaní nám všetko bez slova hneď vrátili)
 • zdarma odvoz z letiska a blízkeho okolia v Keflavíku (nás napr. vyzdvihli priamo pred naším ubytovaním v meste)
 • ochotný, milý a profesionálny personál
 • za dobrú cenu sme si tam priamo objednali stan (35 €/os) a plynové bomby (5 €/os)
 • a samozrejme auto vo veľmi dobrom stave

Aké auto si vybrať?

Objednávajte auto hneď ako kúpite letenky (nie ako my 😀 ) a najlepšie Daciu Duster – bola najlacnejšia z SUVečiek, mala veľmi nízku spotrebu (5,5 l/100km), vošli sa tam obrovské mnohopočetné batožiny 4 báb 😀 má dostatočne vysoký podvozok a vyspia sa v nej komfortne dve osoby.

Ako budete platiť za tankovanie ?

Tankovanie na Islande je tiež trošku o nervy. Budete mať na výber 2 možnosti – automat a manuál. Vo väčšine prípadov však ide skôr o automat a to znamená, že vám budú peniaze stiahnuté 2x – raz sumu, ktorú si predvolíte (odhadom) a raz skutočnú sumu, za ktorú ste natankovali. Tieto peniaze vám budú vrátené max do 3 týždňov. Častokrát však stačí poprosiť personál na pumpe, nech automat prepne na manuál a problém je vyriešený (v prípade manuálu sú vám stiahnuté peniaze len za sumu, ktorú ste natankovali).

Tip na záver: Hlavne si zoberte vlastnú hudbu či už na USB alebo stiahnite do mobilu, lebo v ich rádiách sú samé mumlaniny alebo často nebol signál 🙂

Cena auta na 14 dní nás nakoniec vyšla 1890 €, čo bolo to najlepšie čo sme našli 🙂

Počasie – kedy odcestovať na Island?

Všeobecne je počasie na Islande veľmi nevyspytateľné a denne sa dokáže zmeniť aj 5x. Preto treba byť vždy pripravený na všetko. Počasie na ostrove priaznivo ovplyvňuje teplý Golfský prúd a zimu vám dá pocítiť zas nepríjemný studený vietor.

Výhodou letných mesiacov je dlhý deň a príjemné teploty (10 až 20 stupňov). Nám sa dokonca pošťastilo natoľko, že nám 11 dní v kuse svietilo slnko a poprchávalo len posledné 3 dni pred návratom domov. Šanca vidieť auroru je veľmi nízka, ale nie nereálna (na konci augusta) – v kempe nám jeden Čech prezradil, že vďaka veľmi čistej oblohe sa mu v noci podarilo vidieť krásnu auroru.

V zimných mesiacoch sú zas dni veľmi krátke (7 až 8 hodín svetla) a teploty nižšie (0 až -10 stupňov, na severe až do -30). Za to práve v týchto mesiacoch máte najlepšiu šancu vidieť auroru a ľadovcové jaskyne.

Celkovo je teda hlavná sezóna od júna do augusta – čo znamená najväčší počet turistov, najvyššie ceny, ale aj najkrajšie počasie. Mimosezóne obdobie je teda od septembra do konca mája – čo znamená malý počet turistov, nízke ceny, ale nepriaznivejšie počasie.

Tip na záver: hovorí sa, že najlepšie mesiace na navštívenie Islandu sú máj, jún a september – ideálne ceny, počasie a počet ľudí.

Ako sa zbaliť na Island

Ako sa zbaliť na Island sme nevedeli do posledných dní, kým nám nedošlo, že aj tak by sme stan museli kupovať. A tak sme zvolili opäť pohodlie a objednali si 2 stany (70 €/stan/2 osoby) a 2x plynovú bombu (10€/kus/2 osoby) priamo cez Lagoon Car Rental – ich stránka je TU. Plynové bomby však cestovatelia nechávajú alebo veľmi lacno predávajú aj na autobusovej stanici v Keflavíku 🙂

Každá sme mali:

  • 1x veľký 65 L batoh + pláštenka proti dažďu+ karimatka na kraji batoha ( vtedy je dobré mať nejaký vak, ktorým si batožinu zasipsujete alebo si ju obaliť fóliou na letisku, ináč ľahko prídete o karimatku alebo aj spacák, čo určite nechcete 😀 )
  • 1x menší turistický batoh – ktorý svojimi rozmermi podľa mňa vôbec nespĺňal podmienky, ale zase dal sa stlačiť keby to bolo nutné
 • v ruke som mala spacák, na krku ťažký foťák a bundu okolo pása (do batohu by sa už jednoducho nezmestila 😀 )

Keďže nikdy neviete či vám bude zima alebo teplo, najlepšie je zobrať tenšie no kvalitnejšie oblečenie, ktoré vás zahreje, rýchlo schne a nepremokne. Ak sa sem chystáte v lete a máte v pláne aj stanovať, odporúčam teda pribaliť:

  • rýchloschnúci uterák je absolútny základ ! Na Islande je zima a často mrholí – napriek tomu, že som mala rychloschnúci uterák a svietilo nám slnko, bolo občas problém ho skutočne vysušiť a verte mi, utierať sa v zime mokrým uterákom je fakt des (odporúčam z Decathlonu)
  • vložku na oči a štuple do uší – bývavajú dlhé dni + v kempoch sú najmä Taliani a Španieli hluční a nezastaví ich ani „Shut the fuck up“, ktoré vyjde z niekoľkých naštvaných stanov
  • kvalitný stan, spacák (ja som mala do – 20 a aj tak mi bola občas zima), nafukovaciu karimatku (odporúčam značku Pinguin) a vankúšik
  • termo oblečenie, ktoré dobre saje pot a pri tom nesmrdí – je to oblečenie s merino vlnou (odporúčam značku Froggywear)
  • 1 hrubú zimnú nepremokavú bundu a 1 tenšiu spratnú nepremokavú bundu – ak zmoknete budete mať náhradnú a ako som už spomínala, raz nám bolo veľmi teplo a inokedy neuveriteľná kosa
 • 1 kvalitné goratexové turistické topánky na túru, 1 pohodlné tenisky, a 1x žabky do spŕch

  • teplé nepremokavé nohavice do chladného počasia, ale aj tenké legíny/nohavice do slnečných dní
  • bufku na krk, čiapku, športovú čelenku a tenké rukavice
  • pršiplásť – aj keď si myslíš, že más najlepšiu bundu na svete, pršiplášť si jednoducho zober
  • nabíjačku do auta – keďže sme mali tablet ako GPSsku a mobily sa nám vybíjali neustále, toto nás zakaždým zachránilo
  • jedlo – brala som najmä čaje, cestoviny, ryžu, kvalitné sáčkové polievky, musli, snacky na zakusnutie, chrumky, pár konzerv s gulášom (síce to bolo ťažšie, ale stálo to za to 😀 Na Islande si mäso človek nedovolí kúpiť len tak), soľ, olej
  • veci na varenie – 1x horák, 1x ešus, termopohár na čaj, príbor, utierka, hubka, jar
 • lieky – zober si určite kvalitné vitamíny (najmä vit. C), lieky proti horúčke, bolestiam, kašľu, zápalom, repíkový čaj – moja peňaženka potom zaplakala keď som musela kúpiť vitamíny a sirup na kašeľ tam 😀

Ako na ubytovanie?

Letenky už máš, auto objednané tiež, zbalený si. Ale čo ubytovanie ? Otázka je či si navyknutý spať napr. 14 dní v stane alebo nie. My sme rozhodne neboli 😀 Ja som takto stanovala naposledy, keď som mala asi 13 rokov, a preto to pre mňa bola výzva. Vravela som si, že to zvládnem, veď nie sme žiadne padavky. Situácia sa zmenila, keď sme hneď prvú noc od zimy ochoreli v horách v Landmanalaugari. Potom nám bolo jasné, že v stane s horúčkami to sranda zrovna nie je, chceme si aspoň raz za čas umyť hlavu, dobre sa osprchovať a aj nabiť batérie na foťák či GPS. Tak sme si zaviedli systém: 3/4 noci v stane a 1 noc v airbnb.

Kempovanie na Islande

Čo nás však prekvapilo, bolo, že napriek tomu, že sme si airbnb objednávali len 1 alebo dva dni vopred, vyšlo nás občas lacnejšie ako niektoré kempy. Napr. kemp v Landmanalaugari (fotka hore) stojí 20 € /os + za každú sprchu sme platili 5 €. To či ste zaplatili si občas overujú nálepkami na stane a pásikmi, ktoré vám dajú na ruku, ale v podstate kempy fungujú na báze „dobrovoľnosti„. Keď prídete, mali by ste sa zahlásiť a zaplatiť za stan, prípadne aj auto a sprchu. Ale veľa kemperov, čo sme si všimli sa nezahlasovalo, alebo prichádzalo po 10tej hodine a odchádzalo ráno pred 8 (kedy na recepcii nikto nebol). My sme kvôli cenám občas stanovali priamo v kempe, inokedy sa zas zašli do kempov len najesť a osprchovať a stanovali sme tam, kde to nebolo zakázané. Avšak značiek na zákaz stanovania pribúda a o to je ťažšie nájsť nejaké miestečko na prespanie.

Kempy bývavajú na Islande otvorené od mája/júna do augusta/septembra. Celkovo teda za stanovanie v kempoch v lete zaplatíte od cca. 8 do 20 € /os/ noc + sprchy. Priamo v kempoch je však často možnosť ubytovať sa aj na chatkách, kde sa cena pohybuje od 30 €/os/noc vyššie (v Landmanaugari si pýtali 80 €/ noc 😀 srandisti). Chatky si môžete zajednať priamo na mieste alebo vopred (kontakt už treba nájsť na internete alebo najlepšie v knižke od Lonely Planet). Platiť sa všade dalo kartou, ale treba mať aj islandské drobné na sprchy 🙂 Kempy si nemusíte rezervovať vopred.

Každý kemp je iný. Niektoré majú len základné vybavenie a nie je tam ani nohy – tu už tá dobrovoľnosť bola dosť viditeľná (fotka hore). V takomto kempe máte len WC, studenú vodu a nejaké to miesto na stanovanie. Iné kempy zas majú aj teplé sprchy, práčky, sušičky, internet, možnosť nabíjania elektroniky (poplatok cca. 800 ISK), veľkú zateplenú miestnosť, kde si môžete v kľude sadnúť a najesť sa. Treba si vopred zisťovať, kde máte namierené a do akého kempu pôjdete, nech ste pripravený na všetko 🙂 Najviac sa nám páčil kemp vo Víku, Höfn a v Mývatn.

Ak nemám záujem kempovať

Najlepšia vec, ktorú ti odporúčam je hľadať ubytovanie na:

Na airbnb sme však našli najzaujímavejšie a cenovo najlepšie ubytovanie s možnosťou varenia si v kuchynke – čo bolo dôležitým kritériom kvôli závratným cenám v reštauráciach. Keďže sme chceli byť flexibilné, bookovali sme max 1-3 dni vopred a cenovo nás to vyšlo v priemere 100 € / 4 osoby / noc. Všeobecne je však najlepšie bookovať pár mesiacov vopred (aj kvôli cene ale hlavne kvôli obsadenosti). Vďaka airbnb sme spali napr na farme alebo v domčeku s vírivkou a výhľadom na hory.

Chceš zľavu na ubytovanie v hodnote 33 dolárov ? Zaregistruj sa na airbnb cez tento link a bookuj 🙂

www.airbnb.cz/c/luciab1418 

Najväčší problém v hlavnej sezóne ? Zohnať ubytovanie na poslednú chvíľu na juhovýchode Islandu. Hovorili sme si, to snáď nie je možné! Našli sme vždy len 3-5 ubytovaní v tejto oblasti a za horibilnú sumu. Bola som z toho zúfalá. Internet nás sklamal, tak som chytila do rúk Lonely Planet a začala hľadať nejaké chatky – a aj sme bookli ale za 40 €/noc/os 🙁 Keď sme však prechádzali touto oblasťou, pochopili sme, prečo sme nič nenašli. Okrem pár farmárov tam nebolo skoro ani nohy 😀

Jedlo a nákupy

Ak chcete ušetriť na strave, ale zároveň nezomrieť od hladu, tak potom odporúčam:

 • zobrať si čo najviac jedla z domu – sucháre/chlebík, musli, čaj, cestoviny, ryžu, omáčky, kvalitné polievky, snacky, chrumky…
 • nakupovať v obchodoch ako je Bonus, Netto alebo Cronan – kde sú ceny prijateľné aj pre nás Slovákov
 • na pumpe si vždy kúp hot-dog (3-5€) – jediné mäso, ktoré si na Islande budeš vedieť dovoliť 😀
 • keďže Island má kvalitné potraviny, môžeš skúsiť „dumpster diving“ – vyberanie jedla z kontajnerov
 • čapovať vodu z kohútikov

Potraviny, ktoré si budeš môcť dovoliť sú: ovocie, zelenina, sladkosti, jogurty, konzervované potraviny, čaje

Potraviny, ktoré si nebudeš môcť dovoliť: alkohol (vodka cca. 70-80 €), mäso (aj ryby), syrové výrobky a pečivo by som radila do strednej cenovej kategórie (chlieb stál 2-5 €)

Islandské reštaurácie sú ukrutne drahé, v nich sme si dovolili maximálne tak kávu, čokoládu a koláč a aj to nás vyšlo veľa. Polievka začína na 10€, ľahké jedlo na 20 € a také, z ktorého sa najete na 30 €. Na pumpe som videla dokonca pizzu za 40 € 😀

Treba si dávať pozor na otváracie hodiny a tiež na východe Islandu radšej vždy nakúpiť, keď uvidíte obchod 🙂

*alkohol v normálnom obchode nekúpite, ale pivo sa dá kúpiť a za 1,5-2,5 €, no nechutí bohvieako*

Tipy na záver

  • vodu sme si tankovali v kempoch zadarmo – nie je potreba ju kupovať v obchodoch
  • internet – niektoré kempy majú wifi (ale aj tá je celkom slabá), ja som frčala na dátach, keďže ceny som mala ako doma
  • telefonovanie – aj keď Island nie je v EÚ, ceny za volanie by ste mali mať ako doma – zistite si však túto informáciu pre istotu aj u svojho operátora
  • GPS – napriek jednoduchým cestám na Islande a dobrým mapám, ktoré sme mali, bez GPS-ky by sme boli stratené. Najlepšie je ak si viete doma stiahnúť dobré a aktuálne offline mapy, ktoré hodíte na tablet (GPS-ku si ale môžete objednať aj ako službu pri bookovaní auta)
 • handrička na foťák – na Islande často prší, ale aj vodopády už z veľkej diaľky vďaka vetru odrážajú kvapky priamo na váš objektív – keď som fotila blízko vodopádu Skogafoss, foťák bol za pár sekúnd mokrý jak nič
 • ak nemáš rád milóny ľudí, vysoké ceny a zaväzovanie sa dátumom, neodporúčam ti Blue Lagoon, ktorý stojí 50-70€. Na severe v oblasti Mývatn (fotka dole) sú „Nature Baths len za 25-35 €, bez nutnosti objednávania vopred a je tam minimum ľudí 🙂

  • hudba do auta – majte vlastnú hudbu na USB alebo v mobile, ktorý káblom alebo cez Bluetooth napojíte priamo do auta – v islandských rádiách bežne počuť len samé mumlaniny
  • na každej pumpe sme si kupovali hot dog za cca 3-5 € – je to najlacnejšie mäso, ktoré si na Islande vieš dovoliť – odporúčam hot dog s mixovanou cibuľou a slaninou 🙂
  • tankovanie – na východe ostrova tankuj vždy, keď uvidíš pumpu (nie je ich tam až tak veľa)
  • nabíjanie elektroniky – v kempoch sa väčšinou za nabíjanie platí (v Landmanalaugari si za nabitie mobilu pýtali 8  € 😀 ), v niektorých je to zadarmo no občas je ťažké sa dostať k voľnej zástrčke – aj preto sme každú 4 noc prespávali v airbnb
  • zástrčky – boli rovnaké ako u nás doma, takže no stress 🙂
  • platenie – na Islande sa dá všetko platiť platobnou kartou ale majte aj islandské koruny na sprchy a WC (ja som si rozmenila na letisku iba 150 € a úplne mi stačili na 14 dní)
  • bezcolné nakupovanie  – po ceste späť ak si kúpite nejaký tovar za viac ako 6000 ISK, dostanete na letisku daň späť. Stačí vyplniť formulár a peniaze vám potom prídu na účet.
 • Island je jedna z najbezpečnejších krajín na svete – okrem toho, že ma veľmi nízku mieru násilia a kriminality sa tu v prírode nemusíš báť, že ťa zožerie napr. medveď – natrafíš tu maximálne na majestátne kone, flegmatické ovečky alebo rozkošných tuleňov a pufinov (fotka dole) 🙂

Koľko nás teda stál Island ?

Musím uznať, že tento trip by stál oveľa menej, keby som si všetko poriadne naštudovala a stíhala sa organizačne Islandu pred odletom viac venovať. Najväčší problém však je to, že sme šli v hlavnej sezóne. Najdrahšou položkou bolo auto, letenka a ubytovanie. Ak ste skutočný dobrodruh, vynecháte airbnb či chatky a budete spať v prírode – neminiete skoro nič. Ak budete letieť v mimosezónnom období, prenájom auta a cena leteniek bude o polovicu nižšia. My sme tento rok dali aj na komfort a za ten sme si zaplatili – a neľutujem ani cent 🙂

Letenky, lode, auto,benzín

  • letenka Praha – Keflavík…………………………………………..220 + 50 = 270 €
  • spiatočný lodný lístok na Westmanské ostrovy……………………………10€
  • prenájom auta 4×4 na 14 dní/os…………………………………………………..470€
 • benzín na celý ostrov/os………………………………………………………………..65€

………….…………………………………………………….dohromady, doprava = 815 €

Ubytovanie

 • Airbnb…………………………………………………………………………………………..130 €
 • kempovanie……………………………………………………………………………………70 €
 • chatka v kempe/ noc/os………………………………………………………………40 €

………………..……………………………………..…..dohromady, ubytovanie = 240 €

Jedlo, suveníry, iné

 • ak si človek donesie jedlo z domu, zaplatí za dodatočné jedlo málo (cca. 50€) – ja som však nenažraná a kupovala som si blbosti, lieky, hot-dogy a míňala som, pretože som chcela….a bola z toho suma 160 €.
 • suveníry sú na Islande extrémne drahé, napr. za 1 magnetku zaplatíte 8€ – 10 €, preto sa cena vyšplhala na 50 €.
 • keďže som si z domu zobrala zlú karimatku, na ktorej mi umrel chrbát, kúpila som si na Islande novú od Pinguin a za 40€.
 • kvôli pohodlnosti sme si cez firmu objednali stany a bomby, čo na osobu vyšlo = 40 €

SPOLU, ISLAND= 1055,00 € + jedlo/suveníry/iné

Naša trasa spolu s výberom tých najkrajších miest bude v druhom článku o Islande. Tak dúfam, že vám tento článok naozaj pomohol alebo vás aspoň nabudil. Ak áno, budem rada za každé zdieľanie známym, ktorých táto krajina zaujíma.

Zostaňme spolu v kontakte na facebooku: Lucia Brezianska

alebo ma sleduj na instagrame: Lucia Brezianska

Lucka

Aby ti neunikol žiaden článok, začni odoberať aj môj blog:

ODOBERAJ BLOG

Vlož sem svoj e-mail a raz mesačne ti pošlem návod ako si plniť sny