Bali: Top 10 miest, ktoré nesmiete vynechať!

Po dlhšej dobe sa s vami opäť môžem podeliť o článok, v ktorom som sa snažila zodpovedať všetky vaše najčastejšie otázky 🙂

Bali: raj na zemi?

Pýtate sa ma, aký dojem zanechal vo mne tento ostrov.  Je to naozaj taký raj ako sa všade na internete prezentuje? Odpoveď je áno, aj nie.  Bali ma jednoznačne výnimočnú atmosféru, kultúru, ľudí, a nádherné miesta, ktoré vaše oči určite ocenia 🙂 Čo však neocení vaše srdce je meniaca sa tvár ostrova, čo je dôsledkom silného náporu turistov. Ľudia i príroda sa zo dňa na deň tomu prispôsobujú ako v pozitívnom tak aj v negatívnom zmysle. A ak chcete zažiť skutočné Bali, budete sa musieť občas stratiť a zájsť aj do zabudnutejších miest – tam nájdete ten vysnívaný raj.

A ktoré miesta teda určite nevynechať? Toto je môj výber 🙂

Top 10 : Sopka Batur alebo Agung

gunung-agung-mount-agung-0.jpg.910x580_q95_crop-top Výhľad na sopku Agung, zdroj: peakery.com

Ak nemáte v pláne výstup na sopku Bromo na ostrove Jáva alebo Rinjani na ostrove Lombok, tak určite absolvujte ranný výstup buď na sopku Batur alebo Agung. Batur ja vysoká 1717 m a vyjdete ju za 1 až 2 hodiny a to aj bez sprievodcu, takže ušetríte. Na druhej strane Agung má 3142 m a vyšlapete ju za 3 až 4 hod, ale bez sprievodcu sa tu nezaobídete, takže si aj priplatíte  od 30 do 45 € 🙂

Top 9: Chrám Uluwatu

pura-luhur-uluwatu-original-11836Zdroj: www.thousandwonders.net

Chrám Uluwatu sa nachádza na vysokej skale, z ktorej sa vám naskytne krásny výhľad na oceán. Najviac sa sem oplatí ísť pri západe slnka. Nevýhodou je ale neuveriteľná kopa turistov, ktorá dokáže človeka celkom dosť otráviť. Napriek tomu som Uluwatu uviedla, keďže si myslím, že skutočne patrí k tým MUST- SEE miestám. Len sa pripravte a obrňte sa trpezlivosťou 😀 Vstup cca 1/2 €.

 Zdroj: luciabrezianska.com

K Uluwatu bezpochyby patrí aj preslávený Kecak Dance, ktorý začína počas západu slnka. Vstup stojí cca 8 €. Ale opäť, boli sme sklamaní z počtu turistov a najmä ich hrozného správania – počas predstavenia sa časť divákov rozhodla odísť, lenže to bolo skoro nemožné, takže nám doslova skákali po hlavách, rukách, nohách a rušili celé predstavenie :/ Ale tanec bol na jedničku!

Top 8: Potápanie a šnorchlovanie

diving-bali-for-all-members-of-the-familyZdroj: asiavacations.biz

Potápanie a šnorchlovanie patrí k veľmi obľúbeným a vyhľadávaným aktivitám na tomto ostrove, za ktorými cestujú ľudia z celého sveta.  Ale ktoré miesta sú najlepšie?

 1. Tulamben – leží na severovýchode ostrova a patrí k najpopulárnejším už od roku 1963, kedy tu stroskotala americká loď kvôli výbuchu sopky Agung. Loď možno dobre pozorovať či sa budete potápať alebo šnorchlovať, keďže leží 5 m pod hladinou vody. Nie sú tu žiadne silné prúdy, takže či ste začiatočník alebo pokročilý, na tom nezáleží 🙂 Najviac sa sem oplatí zavítať v októbri alebo novembri.
 2. Padangbai & Candi Dasa – sa nachádza na východe ostrova. Potápači sem prichádzajú kvôli miestam ako Tepekong’s Canyon alebo Mimpang’s Shark Point, kde môžu okrem iného pozorovať rôzne druhy žralokov. Voda je tu ale chladnejšia a prúdy silné  – toto miesto sa odporúča iba pre skúsených potápačov.
 3. Nusa Lembongan /Penida –  krásny ostrov nachádzajúci sa hneď vedľa Bali má nádherné biele pláže s plytkým dnom.  Pozorovať tu môžte raje (Manta point), vzácne Mola Mola (Chrystal bay) a iné živočíchy. Zatiaľ čo Chrystal bay ma silné prúdy, Manta Point je oveľa plytkejšia a má slabšie prúdy, takže je vhodná pre začiatočníkov.  Šanca, že uvidíte raje je relatívne vysoká, keďže sa tu zdržiavajú každý deň. V okolí sú tiež krásne útesy ostrova Lembongan a nádherná priezračná voda s dobrou viditeľnosťou. Chodí sem však veľa turistov, takže sa odporúča vyraziť skoro ráno.
 4. Amed – miesto, kde naopak nájdete málo turistov ! lacné ceny a tiež krásne miesta na potápanie ale aj šnorchlovanie – pozorovať tu môžte najmä také tie malé divné mikro čudá a nádherné korále. Žiadne silné prúdy, takže vhodné pre začiatočníkov !
 5. Menjangan Island – kúsok od Bali na severo-východe. Toto populárne miesto skrýva jedno z najlepšie zachovaných koralov v blízkosti Bali vôbec. Vhodné najmä na hlboké potápanie sa popri korálovej stene. Organizujú sa tu denné výlety v každom scuba-dive centre. Podmorský svet je bohatý, voda nie je studená, viditeľnosť je veľmi dobrá a prúdy sú tu slabé – teda vhodné aj pre začiatočníkov.

Top 7:  Ostrov Lembongan

DSC_0533Zdroj: www.lifeisbetterinbikinis.blogspot.sk

Vedeli ste o tomto krásnom ostrove? Je to perfektný únik od ruchu, ktorý panuje na juhu ostrova Bali. Okrem relaxovania na plážach s bielym pieskom a s vodou sýtej modrej farby sa tu dobre surfuje, potápa aj šnorchluje. Najvyhľadávanejšie pláže sú: Dream Beach, Jungut Batu, Mushroom Bay a Sandy Bay. Na ostrov sa dostanete najmä z mesta Sanur buď lokálnou loďkou za 60 000 – 100 000 Rp (90 min), loďou od Perama Tour za 150 000 Rp (90 min) alebo fastboatom za 250 000 – 300 000 Rp (30-40 min).

Top 6: Chrám Pura Ulun Danu Bratan

Long exposure of this beautiful water temple. Built in 1663 Pura Bratan is dedicated to the water, lake and river goddess Dewi Danu, very important for the fertility of the area. Located at 1200 m above sea level, the area has a nice cool feeling, a nice change from the otherwise hot tropical climate. If you are not bothered from the gazillion of tourists that surround the area, you can find the opportunity for great photos. As a first time visitor in this country, the architecture and artwork leaves me with a wide open mouth… Lake Beratan, Bali, Indonesia. What I like in this photo: frozen water look, mountain mist and clouds, perspective of the temple, overcast tones, architecture and location. My long exposure gear: Mefoto Roadtrip tripod, 1000 ND + 8 ND filters Remote Shutter controlZdroj: en.wikipedia.org

Nevidieť chrámy by bol veľký hriech! – práve tie totiž dotvárajú čaro ostrova Bali. Napriek tomu, že tento chrám je navštevovaný veľkým počtom ľudí, uviedla som ho do zoznamu – veď sa naň pozrite! Krása. Najlepšie si ho vychutnáte, ak sem prídete skoro ráno.  Leží v oblasti Bedugul a vstupné je iba 1 € !

Zdroj: luciabrezianska.com

My sme si zvolili jeden z najmenej navštevovaných chrámov Pura Lempuyang, keďže je situovaný vysoko v hore oproti sopke – ľudia sú fakt leniví ! 😀  Nájdete tu známu Bránu do nebaVstupné cca 1/2 €.

Top 5 : Pasir Putih / Virgin Beach

ags_4129resize2Zdroj: adventurousbali.com

Táto pláž sa radí k tým najkrajším. Do očí vám udrie čisto biely piesok a nádherne modrá voda, čo na Bali nie je úplne bežné. Nachádza sa na severovýchode ostrova a je menej navštevovaná než populárne pláže na juhu ostrova, ako je napr. Kuta.

Top 4: Opičí chrám v Ubude

Zdroj: luciabrezianska.com

Toto musíte zažiť! Neexistuje totiž veľa miest na svete, kde sú opice takto zvyknuté na ľudí, že budú po vás skákať, sedieť vedľa vás a v pohodičke jesť banány. Ale musím vás varovať. To, že sa hovorí „drzý ako opica“ je veľká pravda a tu to platí dvojnásobne. Keďže tento les navštevuje ročne veľa turistov zanechalo to svoje stopy – opice sa neboja, sú drzé, kopú, hryzú a kradnú a to vo veľkom! Preto si sem určite nenoste žiadne jedlo (ak chcete, kúpte banány od pani, ktorá ich v lese predáva a radšej sa aj pri nej zdržujte, keď budete opice kŕmiť – mne osobne to zachránilo krk :D), a určite ani cennosti – ani neviete ako a z kabelky vám zmiznú veci, ak nie rovno aj samotná kabelka 😀 Hlavne nerobte rýchle pohyby, nebuďte moc hluční, a v žiadnom prípade sa s opicou nebite/nenaťahujte! Ale vážne! Keď som už pomaly odchádzala z lesa videla som ako jednému pánovi opica ukradla šiltovku a on sa ju pokúšal dostať späť, začala po ňom skákať, pribehli ďalšie bojovo naladené opice a potom ho kusla. A kamaráta kusla rovno do zadku 😀 A to nie je žiadna sranda, okrem toho že to sakramensky bolí, koledujete si aj o infekciu, takže okamžite treba zájsť k lekárovi 🙂 Boli aj prípady, že opice napadali viac ľudí, ktorí mali krikľavé farby oblečenia, tak aj na to myslite.

Vstup: 1/2 €

Top 3: Vodopády Sekumpul

Sekumpul.Waterfall.original.17592Zdroj: www.thousandwonders.net

Vodopády sa ukrývajú v severnej časti ostrova a sú obklopené krásnou džungľou. A čo je na tom najlepšie ? Minimum turistov ! My sme navštívili vodopád Tegenungan (fotka dole), kde tiež nájdete najmä domácich.  Nachádza sa blízko mestečka Ubud, takže ak sa tu budete zdržiavať, určite sa sem zájdite okúpať 🙂 Celkovo na Bali o vodopády nie je núdza, stačí si len vybrať 🙂

Zdroj: luciabrezianska.com

Top 2: Ryžové terasy Tegalalang

Zdroj: luciabrezianska.com

Ryžové terasy sú neoddeliteľnou súčasťou ostrova. Za iba 1/2 € môžete obdivovať takéto nádherné scenérie. Odporúčam sem ísť najmä poobede, kedy sa lúče slnka predierajú cez palmy, padajú na tieto zelené polia a dodávajú tak neskutočnú atmosféru 🙂

Top 1: Nusa Penida

Indahnya-Lautan-Kuk

Nechápem, ako sa mohlo stať, že sme o Nuse Penide absolútne nevedeli! Teraz pri pohľade na fotky a videá o tomto mieste, sa mám miestami chuť rozplakať. Nevadí ! 😀 hlavné je, že to teraz viete vy, tak sa sem určite vyberte, lebo takto krásnu pláž priamo na ostrove Bali len tak ľahko nenájdete 🙂

Ostrovček sa nachádza kúsok od Bali. Dostanete sa sem najlepšie z Padang Bai trajektom za 31 000 Rp alebo zo Sanuru speedboatom (30 min) za 125 000 – 150 000 Rp. 

nusa penidaZdroj: Nusapenidamedia.com

A na záver by som vám rada odporučila aj dobrého sprievodcu, s ktorým sa zaručene nebudete nudiť, vždy sa budete vedieť dohodnúť na dobrej cene, a aj sa veľa dozviete o kultúre ostrova Bali. Môžete ho priamo kontaktovať na facebooku tu: Artana alebo priamo cez jeho stránku tu: privatedriverinbali.com.

Ďalší článok bude o mojom najobľúbenejšom ostrove v Indonézii.

Tak si ho nenechajte ujsť! a sledujte ma aj na facebooku: Lucia Brezianska

alebo na instagrame: Lucia Brezianska.

Zatiaľ sa majte krásne :)))

Lucka

2 Replies to “Bali: Top 10 miest, ktoré nesmiete vynechať!”

 1. Peter Perhac says:

  Ahoj Lucia,
  perfektný článok, mne sa Bali, Lombok i Gilli tiež veľmi páčili. 6/10 miest čo si uviedla som navštívil, ale určite sa tam vrátim a navštívim aj tie zvyšné z tvojej TOP 10 🙂
  Prajem pekný deň a veľa cestovateľských snov …
  Peter

  1. brezianska.lucia@gmail.com says:

   Ahoj Peter,

   wow ďakujem krásne ! a som rada, že je stále čo objavovať – krásny výlet prajem potom :))))
   A aj teba veľa nalietaných kilometrov.
   Lucka

Comments are closed.