Lombok: sprievodca rajom na zemi

Lombok vás chytí za srdce – jedinečnosťou, atmosférou, nedotknutosťou.

Ako si ho najviac užiť, kde sa ubytovať alebo ako sa presúvať ? Všetko sa dozviete práááve tu 🙂

Ako sa sem dostanem?

Na ostrov Lombok sa dá prepraviť viacerými spôsobmi. Najlepšie je priletieť na ostrov Bali (ako sa ale dostať na Bali nájdeš v mojom staršom článku tu), odkiaľ:

 1. z prístavu v Padang Bai za 3 € trajektom, ktorý odchádza zhruba každú hodinu (4/5 hod.) – dajte si ale pozor! Keď prídete do prístavu, na vás vyskočia podvodníci a budú vám opakovať, že loď už odišla 😀 a ponúkať vám private transfer za nehorázne sumy – najlacnejšia varianta, ktorú sme aj využili 🙂
 2. letecky z medzinárodného letiska v Denpasare za cca. 13 – 25 € (30 min) – najefektívnejšia možnosť, letenky však odporúčam bookovať vopred a nie na poslednú chvíľu (letenky hľadajte na skyscanner.net, kupujte však priamo cez spoločnosť – napr. Garuda Indonesia)
 3. fastboatom z Padang Bai alebo Denpasaru za sumu 50-80 €/os/1 cesta (2 a 1/2 hod) – nie len, že to je veľmi drahé, ale aj nepríjemné – hlavne pre ľudí, ktorým vadia vlny, takže túto možnosť ja osobne neodporúčam vôbec

Čo nevynechať?

Bali alebo Lombok? U mňa víťazí na plnej čiare práve Lombok.  A prečo?  Tu je pár dôvodov, ktoré verím, že presvedčia aj vás 🙂

Pláže, aké na Bali len tak nenájdete

5Tanjung Aan Beach, zdroj: luciabrezianska.com

Je jedno, kde sa zatúlate, zakaždým ostanete v úžase. Biely piesok, neuveriteľné modrá voda a nikde ani nohy! Pláž vám skrížia občas maximálne tak kravy.  To je tá dokonalosť Lomboku – iba vy a príroda so všetkým, čo k tomu patrí. Ak vás sklamú pláže na Bali (ako sklamali nás), Lombok vám tento pocit určite vykompenzuje. A je si z čoho vyberať – podľa mňa TOP pláže sú:

 1. Tanjung Aan beach (tu nájdete aj preslávenú hojdačku v mori)
 2. Selong Belanak Beach (výborná voľba pre surferov)
 3. Mawun beach
 4. Semetti beach
 5.  Západné pobrežie (Nippah beach)

9_1Zdroj: luciabrezianska.com

Tipy:

 • na väčšine pláži nie je žiaden lifeguard, preto treba byť opatrný
 • napriek minimálnemu turizmu nájdete miestami warungy, kde sa dá občerstviť ako napr. na pláži Tanjung Aan (ceny sú však vyššie), vo všeobecnosti sa však radšej nespoliehajte na nič a zabaľte si niečo so sebou 🙂
 • na tieto pláže sa dostanete najlepšie motorkou, občas je k dispozícii parkovisko za nízky poplatok (napr. Tanjung Ann) a občas nie (napr. Nippah Beach) – v prípade, že nie, treba mať motorku čo najbližšie k vám a mať ju stále na očiach, nech ju nejaký špekulant neukradne 🙂
 • bohužiaľ sa asi nevyhnete predajcom – stačí ich však taktne odmietnuť a už vás nebudú otravovať 🙂
 • pozor na medúzy – aj keď hovoria, že to je zriedkavá záležitosť, mňa napadol hneď celý húf a poviem vám, nikdy na to nezabudnem 😀

Vodopády, ktoré vám vyrazia dych

35_2Tiu Kelep, zdroj: luciabrezianska.com

Tiu Kelep mi naozaj vyrazil dych. Niečo takéto som fakt nečakala.  Ako ho ale nájsť? Najprv sa treba prepraviť do dedinky Senaru, ktorá sa nachádza na severe ostrova – výhľady cestou sem boli rovnako okúzľujúce. Do Senaru sa dopravíte buď na prenajatej motorke/aute alebo vybaveným transferomverejná doprava sem nechodí!  Je tu veľké strážené parkovisko za nízky poplatok (max 1 €) a vstup do džungle je tiež okolo 1 €.

Ku prvému vodopádu Sendang Gille sa dostanete jednoducho a za 15 min, ale k Tiu Kelep vedie dlhšia a komplikovanejšia cesta – budete musieť prejsť dve rieky. Nie je to však tak náročné ako sa to opisuje na internete a určite k tomu nepotrebujete žiadneho sprievodcu – šľape tam vždy totiž veľa ľudí (či už domácich alebo turistov) na to, aby ste vedeli kadiaľ a ako máte ísť. Ak však chcete podporiť miestnych, najmite si niekoho pred vstupom do džungle alebo na parkovisku. Uistite sa ale, že vie hovoriť po anglicky, inak dopadnete ako my: ani prd som mu nerozumela 😀 Cena by sa mala pohybovať zhruba od 8 do 20 € (podľa počtu osôb) – to sa odrazí od vašich vyjednávačských schopností.

Ak si sem beriete fotografickú/kameramanskú výbavu, dávajte si pozor. Prúd je neskutočne silný, takže aj keď som fotila z veľkej diaľky, do minúty bol foťák mokrý. Vždy som sa schovala za kameň, rýchlo vystrčila, nafotila/nakamerovala a znova sa schovala 😀

Okrem tohto vodopádu sa oplatí vidieť aj Tibu Ijo, Benang Kelambu,  ale najmä Mangku Sakti waterfall (fotka dole).

mangku-sakti-2-via-simaun_-740x487Mangku Sakti, zdroj: www.tripcanvas.com

Vďaka erózii vznikla na Lomboku táto nádhera. Voda z vodopádu tečie priamo z hory Rinjani a údajne napomáha aj problémovej koži. Cesta sem nie je zrovna najľahšia – musíte zvládnuť aj strmé a šmykľavé úseky (odporúča sa tu najať sprievodca). Vodopád sa nachádza 20-30 min chôdzou od parkoviska (tu nájdete sprievodcov) v dedinke Sajang (poplatok max 1 €) a vstupné je tiež max 1 €.

Hojdačky ako zo sna

Zdroj: luciabrezianska.com

Hojdačky v mori sa stali v poslednej dobe veľkou atrakciou. Na Lomboku ju nájdete tiež. Nachádza sa priamo na pláži Tanjung Aan a keďže tu chodí málo turistov, nezažijete tu fronty na fotku ako na ostrove Gili Air alebo Gili Trawangan, a tak si ju môžte v kľude vychutnať :)))

Sandbank a lá Maledivy

lomobkok

Zdroj: wisatadilombok.com

Krása, však? Sandbank (alebo tiež Gili Kapal) sa nachádza na východnej strane ostrova Lombok, ktorá je zároveň aj najmenej navštevovaná (čomu absolútne nerozumiem, ale aspoň výhra pre vás :D).

Aby ste sa sem dostali, musíte sa dopraviť do prístavu Labuhan Lombok (zo Senggigi to trvá cca. 2 hod) a to skoro ráno.  Na samotný ostrov sa dostanete tak, že si v prístave kúpite výlet alebo tkz. „island hoping“ za cca. 8-10 €, ktorý zahŕňa ostrovy Gili Petagan, Gili Kapal, Gili Bidara a Gili Kondo. Okrem obdivovania nádherných výhľadov sa tu môžte aj šnorchlovať a opaľovať 🙂

Tipy:

 • tento miniostrovček je najlepšie navštíviť počas odlivu; počas prílivu ho nie je skoro vôbec vidieť
 • v cene výletu by ste mali mať snorkling gear, vodu a obed (treba ceny zjednávať, normálne to stoji 800 000 IDR pre 6 osôb)
 • ak máte svoj vlastný snorkling gear, tak si ho radšej zoberte so sebou – z mojej skúsenosti: okuliare mi nikdy nesedeli, ale padali a namiesto obdivovania rybičiek som sa potom len zbytočne rozčuľovala 😀
 • nezabudnite si okuliare, klobúk a dobrý opaľovací krém –  žiaden tieň a krištáľovo priezračná voda spolu s bielym pieskom sú zárukou, že sa rýchlo spálite – takže ak nechcete vyzerať ako rak, nepodceňujte to 🙂
 • v blízkosti týchto ostrovov nie sú žiadne hotely alebo homestaye, preto sa sem cestovatelia dopravujú až zo Senggigi

Výstup na sopku, na ktorú nezabudnete

img_7406Zdroj: www.magicalholiday.net

Sopka Rinjani patrí k tým najkrajším miestam, ktoré na ostrove máte možnosť vidieť. Nebudem vám však klamať. Výstup je naozaj náročný, čo mi potvrdili aj vytrvalí turisti, ktorí túto trasu absolvovali. Ale tie výhľady stoja za to!

Dostanete sa sem 2 spôsobmi:

 1. Z dedinky Senaru – severná strana hory, kde sa prepravíte ľahšie zo západného a južného pobrežia
 2. Sembalun Lawang – východná strana hory

Cesta k sopke trvá 2 až 4 dni. Vstup do parku je 10 €/os.  Balíčky od certifikovaných sprievodcov sa pohybujú cca takto (ceny firiem sa výrazne líšia – odráža to kvalitu výbavy, služieb, jedla, skúsenosti, atď.):

 • 2 dni (1 noc) – trekking iba k okraju krátera: 80 – 130 € (os.)
 • 3 dni (2 noci) – hlavný trekking: 130 – 200 € (os.)
 • 4 dni (3 noci) – dlhší trekking: 200 – 230 € (os).

Dá sa však vyjednávať, všetko závisí od počtu osôb a vašej šikovnosti. Sú aj takí, ktorí vám poskytnú 3 dňovú tour za 40 – 60 €, v tom prípade si ale treba overiť o akú firmu ide, aké majú recenzie, vybavenie, služby a skúsenosti.

plawangan-sembalun-crater-rim5

Tipy:

 • tento výlet sa moc neodporúča absolvovať na vlastnú päsť ak nie ste skúsený turista, nemáte potrebnú výbavu a dobrú znalosť o tejto stále aktívnej sopke (ak to však takto urobíte, ušetríte veľa peňazí)
 • do parku vás nevpustia bez turistického sprievodcu, ktorý nemá oficiálny sprievodcovský certifikát (úroveň týchto kvalifikovaných sprievodcov však tiež nie je taká, ako v iných krajinách)
 • preto si svojho turistického sprievodcu vyberajte opatrne! – ak vám niekto ponúka veľmi lacný balíček, buď je to podvodník, nemá certifikát, poskytne vám slabé služby alebo ste dobrý vyjednávač 😀 V každom prípade, za kvalitu si radšej priplaťte.
 • nebookujte si balíček cez firmu Padang Bai Bali – nie je to oficiálne registrovaný turistický agent
 • Ramadán – prvé dni ľudia ostávajú doma so svojimi rodinami a nerobia tours – preto si vždy zistíte dátumy pred tým, než začnete plánovať tento výlet
 • zoberte si so sebou baterku a teplé i nepremokavé veci – s výškou klesá teplota (až na 4 stupne) a mení sa počasie (občas fúka studený vietor a prší)
 • veľkým mínusomodpadky, ktoré turisti ale aj domáci po sebe zanechávajú – aj preto si vyberte lepšiu firmu, prispejete tak k udržiavaniu tohto krásneho unikátu!

Hawaiské hory Bukit Pergasingan

sembauln_big

Zdroj: www.arytrekking.com

Hory, ryžové polia a neuveriteľné výhľady. Či už len tadiaľto prefrčíte na motorke alebo sa vyškrabete na horu Pergasingan (4 hod), toto miesto rozhodne stojí za návštevu. Tiež je to vhodná alternatíva sopky Rinjani. Na hore sa totiž dá kempovať a pozorovať odtiaľ nádherný západ ale aj východ slnka s výhľadom na sopku.

img_9124Zdroj: lombokmedia.com

Hora sa nachádza nad dedinkou Sembalun Lawang a vstupné je necelé 1 €.  Ide o stredné náročný výstup, ktorý môžte absolvovať sami (zaplatíte len vstupné), alebo so sprievodcom (od 10 €) a za vyššiu sumu ak ide o kemping na hore.

Podmorský svet, o akom ste ani nesnívali

lombok

Lombok má 3 hlavné potápačské oblasti:

 1. JužnáThe Magnet (Sopia Lawisa) – najnavštevovanejšie miesto ale je len pre skúsených potápačov kvôli silnému prúdu- máte tu možnosť vidieť kladivohlavých žralokov, whitetip žraloka; ďalšie zaujímavé miesta sú: Coral garden (jednoduché potápanie), Wollis Pinnacle (jednoduché a zaujímavé potápanie – žraloky, morské uhry, korále),  Gili Sera (ak nie je silný prúd tak uvidíte žraloky, raje, morské hady, krevety, ropušky)
 2. Západná – potápanie v oblasti Senggigi – nájdete tu raje, morské uhry,  podvodné jaskyne (Malimbu cave), a krásne korále
 3. Gili islands – asi najvyhľadávanejšie miesto kvôli snorklingu – môžte tu pozorovať korytnačky, raje (od októbra do decembra), žraloky, vzácnu rybku mola mola,  korálové rybky…Potápači však toto miesto nemajú moc v obľube kvôli mŕtvemu koralu.

Tipy:

 • najlepšia viditeľnosť je od mája do septembra.
 • ceny 1 ponoru už od 30 €  a 5 ponorov od 140 € 
 • ceny kurzov potápania by sa mali pohybovať okolo 270 – 370 €
 • ceny šnorchlovania najmä v oblasti ostrovov Gilis okolo 8 – 10 €
 • v každej z týchto oblastí nájdete veľa potápačských centier – pred tým, než si nejaké vyberiete, popýtajte sa po okolí na spokojnosť alebo pozrite recenzie na internete na stránke Tripadvisor.com (na Lomboku sú silno odporúčaní napr. DSM Lombok Dive Center a Twofish Divers, a na Gili islands Trawangan Dive a Gili Divers)
 • pozor na medúzy a ropušnicu (stonefish) – na tú nechcete skočiť, verte mi 😀 Najlepšie je kúpiť si topánky do vody 🙂

Motorkou po západnom pobreží, do ktorého sa zamilujete

dscsasa-727Zdroj: luciabrezianska.com

Lombok je dokonalé miesto na prenájom motoriek ! 🙂  Lacné ceny, neuveriteľné scenérie, ohľaduplní šoféri a prázdne cesty, a ešte aké cesty. My sa môžme hanbiť ! 😀 To bola asi prvá vec, čo ma šokovala pri príchode na ostrov Lombok. Domáci nám povedali, že takto sa pripravujú na nával turizmu do budúcna. Očakávajú, že sa z Lomboku stane druhé Bali, čomu naznačovali aj výstavby hotelov a predaje pozemkov. Takže šup šup, treba sem ísť, kým nebude neskoro :))

Najkrajšie pláže, hory, a ryžové terasy sú na ceste z mestečka Senggigi až do dedinky Senaru – tu som už len mala ústa otvorené a naplno si užívala tú nádheru, takže fotky odtiaľto nemám, ale z pamäte mi ten obraz už nikdy nezmizne :))) Tento zážitok sa dá opísať iba jedným slovom: sloboda.

Zdroj: luciabrezianska.com

Najprv som si vravela ako môže preboha niekto šoférovať len v žabkách, čo ak spadne ako tá Angličanka a naštiepi si aj on palec…ako môže pri šoférovaní stíhať byt aj na facebooku ? Ako môžu nosiť kravy, seno, a rošty na motorke ? No jednoducho….po pár dňoch sme robili to isté (až na tie kravy, seno a rošty :D)….ja som navigovala, fotila aj kamerovala zároveň 🙂 

Ľudia, ktorí vám zmenia pohľad na život

58_3Zdroj: luciabrezianska.com

Indonézia, bola pre mňa prvou ázijskou destináciou, takže kultúrny šok som tu zažila poriadny. Je to ako keby ste sa ocitli v inom svete. Keď som videla v akých pomeroch títo ľudia žijú, prvé čo ma napadlo je: takto by som teda veru fungovať nedokázala. Vadili mi zhrdzavené umývadla, špinavé záchody aj nie moc voňavé vankúše, v ktorých sa niečo hýbalo a bzučalo mi celú noc do ucha 😀 Avšak po mesiaci tu, som si na to nejak zvykla a vžila sa s prostredím i s ľuďmi. Zrazu som začala pomaly vidieť svet ich očami. Spomalila som –  prestala som sa stresovať a uvedomila som si, čo je v živote najdôležitejšie. Keď som potom prišla domov, prvé čo ma zarazilo pri umývaní rúk, bolo to nechutne čisté umývadlo – tak sterilné až mi to vadilo ! No chápete ? 😀

Zdroj: luciabrezianska.com

Dobrosrdečnosť, skromnosť, úsmev. Tak by som asi definovala ľudí na Lomboku troma slovami. Úsmev tu bol na dennom poriadku a bolo to nákazlivé až tak, že po čase vás z toho rozbolia ústa. Prekvapilo ma to ticho a pokoj, ktorý tu je – život sa tu akoby zastavil. Oproti rušnému a turistickému Bali, je toto skvelé miesto na únik. Zaujal ma aj zachovaný spôsob života domácich ľudí, napr. v tradičných dedinkách žijú ľudia, ktorí nevedia koľko majú rokov 🙂 A čo sa mne osobne páčilo, bolo, že sa rodiny vždy večer stretli pod altánkom na záhrade – jedli, hrali sa a rozprávali – tu vidieť, že rodina je na prvom mieste.  Celkovo boli ľudia veľmi milí a nápomocní – a tí mladší sa samozrejme chceli s vami vždy vyfotiť (ako to už v Indonézii býva zvykom, stávajú sa z vás „celebrity“ 🙂 )

Ukázali mi, že žiť sa dá aj inak..že k šťastiu nepotrebuje človek veľa majetku, ale lásky…že smiech lieči…a že život nie je vlastne taký seriózny, ako ho my vykresľujeme. Ako mi povedal jeden pán: „Pokiaľ mám na zajtra ryžu, nemám dôvod sa stresovať“.

Nikdy nezabudnem na tú bezstarostnosť, radosť a vďaku. Napriek tomu, že žijú poväčšine v chudobe, nikdy som nepocítila, že by im niečo chýbalo. Práve naopak, keď som sa vrátila domov, uvedomila som si, že to práve nám chýba občas to najcennejšie…spokojiť sa s tým čo máme a byť skutočne šťastní..a to je môj životný cieľ.

Tak skúsme sa na seba viac usmievať, a možno urobíme svet krajším miestom 🙂

Kde a ako sa ubytovať?

Ubytovanie na Lomboku vie byť lacné ale aj drahé. Keďže tu turizmus ešte nie je naplno rozvinutý, tak možností na ubytovanie je tu menej ako na ostrove Bali. Preto som moc ani neváhala a bookovala ubytovanie ešte doma. Hľadať ubytovanie na poslednú chvíľu (ak idete low-costovo) tu v hlavnej sezóne preto moc nedoporučujem 🙂 Pozerajte si ubytovanie, v ktorom budete mať raňajky zdarma a aj službu vypožičania si motoriek – keďže to je hlavný dopravný prostriedok, ktorý tu využívajú skoro všetci cestovatelia.

Zdroj: luciabrezianska.com

Ceny, v ktorých som sa ja pohybovala boli od 5 do 9 €/noc/os. Ubytovanie nájdete na booking.com, agoda.com a aj airbnb.com. Ak chcete najefektívnejšie precestovať Lombok – oplatí sa ubytovať na 2 miestach:

A koľko ostať na tomto krásnom ostrove ? Moja rada je aspoň 5 dní :))

Ako sa prepravovať?

Ak si chcete Lombok užiť a zároveň ušetriť, jednoznačnou voľbou je motorka. Cesty sú ako nové a sú prázdne. Vodiči jazdia ohľaduplne a akonáhle uvidia, že ste cudzinci, obchádzajú vás na kilometre (Len si dávajte pozor na rošty! Oni vážne chodia s roštami na pol cesty na rozhrkanej motorke 😀 ). Policajtov sme videli asi len raz, zatiaľ čo na Bali sa ich hemží veľká kopa a len striehnu, z ktorého ďalšieho turistu dnes vymáčknu peniaze. A keďže na Lomboku je 5 a pol turistov dokopy, niečo také tu len tak nehrozí 🙂

Zdroj: luciabrezianska.com

Cena prenájmu s poistením a aj s benzínom na jeden deň stojí max. 5,6 € !!! (t.j. 2,8 €/os). Najlepšie je si požičať motorku vo vašom ubytovaní – ušetríte čas, peniaze ale aj nervy. Na Lomboku totiž existuje veľa spoločností, ktoré vám napr. požičajú motorku, ukradnú ju kým sa pekne slníte na pláži a potom vy ju musíte zaplatiť. Preto si vopred zistite o koho ide, či je motorka poistená a či poskytujú aj prilby. Ak nie, tak ponuku odmietnite. Pred tým, než si ju požičiate, uistite sa teda, že si spolu s majiteľom/prenajímateľom skontrolujete pred jazdou stav vozidla a podpíšete nejaký papier, ktorý to dokazuje. Ak tak urobíte, tak potom poriadne dupnite na to a užite si ostrov na plno ! 🙂

Zdroj: luciabrezianska.com

Tipy:

 • Oficiálne na prenájom motorky/auta potrebujete medzinárodný vodičský preukaz. Ten sme samozrejme nemali :)) Stačí pre prípad núdze mať aspoň ten zo Slovenska, a ak dôjde na najhoršie, majte vo vreckách nejaké tie peniaze, to vždy zaberie 😀
 • Verejná doprava v podstate skoro neexistuje 😀 Teda nevyzerá tak, ako sme zvyknutí. Premávajú tu tkzv. Bemo service (minivany/busy na diaľkové presuny), konské záprahy, alebo motorky, na ktorých vás odvezú. Problém je v infraštruktúre,  časových intervaloch a v tom, že na väčšinu krásnych miest, sa týmto spôsobom prepravy nedostanete.
 • Ak si neprenajmete motorku alebo auto, budete teda odkázaní na pomerne drahých taxikárov a transfery.  Nie len že miniete zbytočne viac peňazí, ale prídete o všetku flexibilitu a slobodu, ktorá sa vám tu ponúka 🙂
 • Benzín kúpite v každej dedinke, predávajú ho v sklenených fľašiach a tankujete si sami :))
 • Aby ste sa nestratili, stiahnite si offline mapy (napr. od Sygicu); ak sa stratíte, pýtajte sa okoloidúcich 🙂 Cesty však nie sú  komplikované – na všetky miesta, ktoré som vyššie vymenovala sa dostanete veľmi jednoducho

Čo potrebujem ešte vedieť?

21_2Nippah beach, zdroj: luciabrezianska.com

 • Vodu pite vždy z kupovanej fľašky a ľadu sa radšej vyhnite 🙂
 • Kúpte si čerstvo chytené ryby od rybárov, chutia fantasticky, asi ako celá ich domáca kuchyňa – napr. na Nippah beach a cena bola okolo 8 – 10 €/2 os.
 • Pozor na medúzy najmä na západnom pobreží inak dopadnete ako ja: kričala som na ľudoprázdnej pláži toľko, že sa za chvíľku zbehla celá dedina a dala mi na popálené miesta nejakú bylinu, bez ktorej by som to asi nerozdýchala 😀
 • Taktiež buďte opatrní ak uvidíte opice ! Drzé malé opice. Hryzú, kopú, kradnú – zabudnite na jemné stvorenia, sú to malé beštie 🙂
 • Na surfovanie je najlepšia pláž Selong Belanak
 • Na Lomboku je 7 hod. časový posun 🙂
 • Obdobie sucha je od mája do septembra a obdobie dažďov zas od októbra do apríla – najlepšie je navštíviť Lombok v máji, kedy je už priaznivé počasie ale príroda je ešte stále krásne zelená (čo sme my nemali možnosť vidieť, keďže sme boli v najsuchšom mesiaci roka – v auguste)
 • Angličtinou sa dohovoríte úplne v pohode, nemali sme nikde nejaký veľký problém
 • Na Lomboku sa platí indonézskymi rupiami, 1 € = 14 540 IDR
 • Bankomatov  je na ostrove pomenej – nájdete ich v oblasti Mataram, Kuta, Senggigi a na Gili ostrovoch – majte teda pri sebe dostatočné množstvo peňazí počas pobytu na ostrove 🙂

Zdroj: luciabrezianska.com

 • Snažte sa zapadnúť či už správaním alebo oblečením – Lombok je síce moslimský ostrov, no poväčšine sme chodili v šortkách, sukniach a v sarongoch (napr. na plážach) a nikto po nás nezazeral alebo sa nemračil 🙂 ale keď sme prechádzali cez tradičné dediny, ďžunglu alebo religiózne pamiatky, obliekli sme sa primerane (zahalené nohy aj ramená)
 • chráňte sa pred komármi – repelenty s vysokou zložkou Deet (napr. Predator), obliecť sa dobre najmä počas východu a západu slnka, vyberajte ubytovanie so sieťkami nad posteľou, a pod.
 • Napriek tomu, že na Lomboku je všeobecne bezpečne, treba dávať pozor na zlodejov  – stáva sa, že vás okradnú aj počas toho, ako šoférujete (nie len veci, ale aj samotnú motorku – táá drzosť ! :D) – je preto dobré vždy jazdiť s niekým, nie sám a najmä po hlavných cestách, kde sa zdržiava najviac ľudí
 • Nenoste pri sebe veľa peňazí alebo drahé predmety (hlavne ak sa presúvate motorkou) – neuputávajte moc pozornosť

Rozpočet alebo koľko stojí 5 dní v raji?

Ceny na Lomboku ma prekvapili. Čakala som, že tu bude všetko lacnejšie ako na ostrove Bali, keďže sa tu zdržiava málo turistov, ale mýlila som sa. Funguje tu opačná logika = práve kvôli malému počtu turistov, sú ceny o niečo vyššie. Nie je to však žiadna katastrofa, ani vás to nijak nezruinuje 🙂

(*Toto bol náš osobný dojem, nemusí to byť úplne pravda – záleží to od toho, čo na ostrove robíte a kde sa zdržiavate)

Zdroj: luciabrezianska.com

Strava

Ak je Lombok v niečom drahší, tak v stravovaní. Warungy sú samozrejme veľmi lacné, tam sa najete aj za 1 – 2€, ale stretli sme pár cestovateľov aj jedného pána z Čiech, ktorý na Lomboku žije už pár rokov a varoval nás, že sa vo warungoch stravovať nemáme. Na ostrove je totiž v týchto zariadeniach zlá hygiena a úprava jedál je nedostatočná (občas sa že vraj aj niekto otrávil), tak sme to neriskovali 😀 Stravovali sme teda v rôznych reštauráciach – tu sme oproti Bali pocítili v cenách rozdiel. Zatiaľ čo na Bali sme sa chutne najedli za  2 –  4 €, na Lomboku to bolo od 3 – 6 €, a ak išlo o rybky a morské plody tak od 8 € do 14 € (*išlo však o viac navštevované oblasti ako Senggigi a Kuta, takže verím, že na iných miestach mohlo byť jedlo podstatne lacnejšie).

Transport

Doprava bola cenovo rovnaká ako na ostrove Bali. Ak si niekam chcete zobrať taxík, objednajte si vždy tkzv. „modrý taxík“ ten je najlacnejší (to sme však zistili až keď sme odchádzali :D, takže ceny dole sú o niečo vyššie)

 • Trajekt na Lombok z ostrova Bali a späť…………….3 x 2 = 6 €
 • Taxík z prístavu do Kuty…………………………………. cca. 6 €/os, boli sme 4 osoby takže 26 €.
 • Prenájom motorky (3 dni)……………………………….3 x 2,8/os = 8,4 €
 • Taxík z Kuty do Senggigi………………………………….cca. 6 €/os. boli sme 4 osoby takže 26 €
 • Parkovisko v Tanjung Ann, v Senaru…………………cca 2x 1 = 2 € ………………………………………………………………dohromady = 28,40 €

Ubytovanie

 • 2 noci v Kute…………………………………………………5 x 2 € = 10€
 • 3 noci v Senggigi……………………………………………9 x 3 € = 27 €………………………………………………………………..dohromady = 37 €

Atrakcie, zábava, vstupy

 • Vodopády Tiu Kelep v Senaru………………………………………. 1 €
 • Sprievodca k Tiu Kelep………………………………………………….2, 5 € /os (pre 4 osoby = 10€)………………………….dohromady = 3,5 €

SPOLU, LOMBOK= 68,90 € + jedlo

Na raj nie zlá suma však?

Ak sa ti článok páčil, podpor ho zdieľaním, a daj tak vedieť ostatným, že Indonézia, to nie je len Bali :))

S láskou

♥  Lucka  ♥

Sleduj ma aj na facebooku: Lucia Brezianska

alebo na instagrame: Lucia Brezianska

⇓….a ak si ešte nevidel moje video z Indonézie, tak si ho povinne pozri ! 😀 ….⇓

Aby ti neunikol žiaden článok, začni odoberať môj blog:

ODOBERAJ BLOG

Vlož sem svoj e-mail a raz mesačne ti pošlem návod ako si plniť sny